Izba Pamięci Pułku AK Baszta i Walk Powstańczych Oddziałów Armii Krajowej na Mokotowie, Uczelnia Łazarskiego

Uczelnia Łazarskiego
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa
tel. (22) 54 25 480
uczelnia@lazarski.edu.pl

www.lazarski.pl

wstęp bezpłatny
poniedziałek – piątek: 10.00–16.00

 

Izba Pamięci Pułku AK Baszta i Walk Powstańczych Oddziałów Armii
Krajowej na Mokotowie

Izba Pamięci powstała w 1997 roku z inicjatywy założyciela Uczelni Łazarskiego – Ryszarda „Rysia” Łazarskiego, żołnierza Pułku AK Baszta walczącego w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie. Obecnie na terenie kampusu Uczelni Łazarskiego znajdują się dwa miejsca, w których można zgłębić wiedzę zarówno o wydarzeniach II wojny światowej, Powstaniu Warszawskim, jak i okupacji ziem polskich. Odwiedzając Izbę znajdującą się między sektorami A i B na 1 piętrze, mamy możliwość poznania przebiegu wydarzeń roku 1944, czego interesującym uzupełnieniem są fragmenty wspomnień bohaterów tamtych lat. Jedna z tablic została poświęcona Ryszardowi Łazarskiemu – upamiętnia jego udział w czasie walk powstańczych oraz zaangażowanie w powojenny rozwój edukacji, który zaowocował założeniem szkoły wyższej.  Warto dodać, że tablice edukacyjne przygotowane zostały również w języku angielskim, a miejsce wyposażone jest w tablet, dzięki któremu można obejrzeć galerię zdjęć oraz filmy dokumentalne. Na ścianach w tej części Izby został namalowany mural o tematyce powstańczej, zajmujący powierzchnię 35 m2 . Malowidło jest monochromatyczne, w skali kolorów od białego, poprzez szarości, aż do czerni – imituje starą fotografię. Autorem muralu jest artysta-malarz Ariel Kula

W sektorze C na poziomie -1 w budynku uczelni można zapoznać się z poruszającymi wspomnieniami powstańców, sanitariuszek czy dzieci, które w czasie walk odwagą nie ustępowały dorosłym. W Izbie przedstawiamy także historię jednego z najbardziej walecznych oddziałów powstańczych – Pułku AK Baszta. Na jednej z tablic edukacyjnych można zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi Powstania Warszawskiego np. kim była kobieta przedstawiona na pomniku warszawskiej syrenki, kto jest autorem słynnego symbolu Polski Walczącej itp. Ponadto Izba pełni rolę dydaktyczną nie tylko dla uczniów pobliskich szkół, którzy mogą dodatkowo wziąć udział w projekcji filmowej na temat II wojny światowej, ale także dla wszystkich odwiedzających, którzy chcieliby obejrzeć wystawę eksponatów takich jak powstańcze opaski, ordery, odznaczenia, czy historyczny sztandar pułku AK Baszta. W Izbie znajduje się także gablotka z literaturą związaną z okresem powstańczym – między innymi „Album Pamięci Narodowej – Powstanie Warszawskie” czy kilka tomów książki „Mokotów Walczy – Biogramy” Eugeniusza „Kotwy” Ajewskiego.

Uczelnia do dnia dzisiejszego współpracuje ze Stowarzyszeniem Pułku AK Baszta, którego członkowie zajmują honorowe miejsca w czasie ważnych uroczystości uczelnianych, dzięki czemu studenci mają niepowtarzalną możliwość wysłuchania bezpośrednich relacji z okresu Powstania Warszawskiego.