Muzeum Inkluzji w Bursztynie

Muzeum Inkluzji w Bursztynie
Katedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii
Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 59
80-308 Gdańsk
tel: +48 523 61 87, +48 523 61 81
email: bursztyn@ug.edu.pl

Muzeum Inkluzji w Bursztynie

Kustosz: dr Elżbieta Sontag

Zwiedzanie wystawy:
Wydział Biologii, ul. Wita Stwosza 59, hol główny, skrzydło A
wystawa czynna codziennie od 8:00 do 18:00
wstęp jest bezpłatny
Dla grup szkolnych lub powyżej 8 osób konieczne jest zgłoszenie telefonicznie +48 523 61 87 lub e-mail (bursztyn@univ.gda.pl)
Z uwagi na tematykę wystawy i delikatne elementy, dzieci poniżej 12 roku życia zapraszamy z rodzicami a nie w grupach wycieczkowych

Muzeum Inkluzji w Bursztynie – czyli zachowanych w bursztynie skamieniałości, powołane zostało decyzją Senatu Uniwersytetu Gdańskiego 28 maja 1998 roku. Jest to integralna część Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii na Wydziale Biologii UG. Naukowa kolekcja inkluzji na Uniwersytecie Gdańskim ma swoje początki w latach 80. XX wieku kiedy to, wówczas doktor, obecnie profesor dr hab. Ryszard Szadziewski, rozpoczął badania nad kopalnymi muchówkami zachowanymi w bursztynie. Kolekcjonerska pasja i współpraca z gdańskimi bursztynnikami sprawiły, że powróciła do Gdańska przedwojenna tradycja gromadzenia i badania przyrodniczych okazów bursztynu. Uniwersyteckie zbiory to kolekcja typowo przyrodnicza, która obecnie liczy ponad 15 tysięcy inkluzji. Większość okazów to dary bursztynników, naukowców, studentów i osób życzliwych idei tworzenia zbiorów bursztynu w Gdańsku. Muzeum powstało głównie w celach badawczych i integralną częścią jest profesjonalne laboratorium pozwalające na przygotowywanie do badań szczególnego materiału jakim są inkluzje w bursztynie. Ponad 97% zbiorów stanowią bezkręgowce zachowane w bursztynie bałtyckim i innych żywicach kopalnych (bursztyn dominikański, libański, birmański czy bursztyn kanadyjski).
Pozostała, niewielka cześć, to inkluzje kręgowców, inkluzje roślinne, a także interesujące formy bursztynów. Najcenniejszymi eksponatami w kolekcjach przyrodniczych są typy deskrypcyjne, czyli okazy na podstawie których opisano gatunki nowe dla nauki. Na koniec 2018 roku w kolekcji znajdują się 62 takie okazy. Większość kolekcji stanowią inkluzje nie przekraczające 4 mm w związku z czym tworzenie ekspozycji miniatur było dużym wyzwaniem już pierwszego roku istnienia muzeum. W 2013 roku ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powstała stała ekspozycja edukacyjna pt. „Życie w lesie bursztynowym”. Jest to niewielka, o powierzchni 50m2 wystawa, w której głównym elementem jest diorama lasu bursztynowego, gdzie gra i barwa świateł i głosy lasu ukazują widzowi genezę bursztynu, jego historię, piękno i walory naukowe. Wystawa jest udostępniona do samodzielnego, bezpłatnego zwiedzania. Kolekcja inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego jest intensywnie badana przez naukowców z całego świata. W oparciu o zbiory UG powstało prawie 100 publikacji naukowych a także filmy popularnonaukowe, tworzone przez telewizje polskie i zagraniczne w tym BBC z udziałem Sir Davida Attenborough.