Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
al. Zwycięstwa 41/42
80-210 Gdańsk
tel. 58 349 14 46
muzeum@gumed.edu.pl

Muzeum GUMed

wstęp bezpłatny
poniedziałek – piątek: 8.30–15.00
Ze względu na odbywające się w Muzeum zajęcia dydaktyczne wskazane jest ustalenie dogodnego terminu zwiedzania telefonicznie lub drogą elektroniczną.

opiekun: dr n. med. Marek Bukowski

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego działa od 2006 roku. Początkowo opiekę nad nim sprawował Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych, a od 2010 roku Muzeum jest samodzielną jednostką ogólnouczelnianą. Działa na podstawie Regulaminu Muzeum GUMed.
Muzeum GUMed gromadzi i prezentuje przede wszystkim obiekty związane z historią i tradycją uczelni od 1945 roku. W zbiorach znajdują się również eksponaty z lat 1919–1939 pochodzące z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz obiekty ilustrujące rozwój medycyny gdańskiej powstałe nawet w XVI wieku. Należą do nich dokumenty, książki, sprzęt medyczny i aptekarski oraz inne zabytki kultury materialnej związane z historią uczelni, a także ogólniej medycyny, farmacji i nauki. Eksponaty, szczególnie te dotyczące historii najnowszej, pochodzą ze zbiorów klinik i katedr GUMed, a także od osób prywatnych – obecnych i byłych pracowników i absolwentów.
Zbiory eksponowane są w sali o powierzchni 270 m2 zlokalizowanej w podziemiach budynku Atheneum Gedanense Novum (przed remontem i przebudową budynek nazywano „Starą Anatomią”), pełniącej poprzednio – do 1975 roku – funkcję prosektorium, gdzie odbywały się zajęcia z anatomii. W Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbywają się spotkania poświęcone historii nauki, lekcje muzealne dla studentów innych uczelni wyższych, szkół średnich i gimnazjalnych. Nowością są zajęcia dla seniorów w ramach Uniwersytetu III Wieku. Wiosną 2020 roku Muzeum GUMed uzyskało finansowanie projektu „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o rozwoju medycyny” w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” MNiSW. Projekt umożliwi poszerzenie oferty Muzeum o nową stronę internetową, publikację w formie książkowej wspomnianych niżej artykułów z cyklu „Tajemnice z muzealnej półki”, uatrakcyjnienie sposobu prezentacji obiektów w ramach wystawy stałej oraz przygotowanie filmów dokumentalnych i dokonanie zapisów rozmów z przedstawicielami społeczności uniwersyteckiej poświęconych historii Uczelni i medycyny. Przynajmniej raz w roku publikowany jest „Biuletyn Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego”. Jest on dostępny w formie elektronicznej (PDF), poprzez pocztę elektroniczną lub na stronie internetowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Co miesiąc – każdego ósmego dnia miesiąca – na stronie domowej GUMed oraz w „Gazecie AMG” publikowany jest artykuł z cyklu „Tajemnice z muzealnej półki” prezentujący wybrany obiekt z kolekcji Muzeum.
dr n. med. Marek Bukowski

Dodaj komentarz