Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
al. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
Budynek C-2, V piętro
Wejście od ul. Czarnowiejskiej Budynek C-3
tel. 12 617 30 43, 12 617 20 14
muzeum@agh.edu.pl
wstęp bezpłatny
wtorek – piątek: 8.00–15.00
pracownicy: mgr inż. Agnieszka Tokarz, mgr Karolina Szmuc
Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
Muzeum AGH istnieje od 1969 roku. Powstało z inicjatywy prof. Mieczysława Radwana w 50. rocznicę inauguracji uczelni. Początkowo działało w ramach Katedry Historii Techniki i Nauk Technicznych, aby z czasem stać się samodzielną jednostką. Wraz z rozwojem AGH przynależność strukturalna i nazwa oficjalna muzeum zmieniały się kilkukrotnie. Dzisiaj Muzeum AGH, jako jednostka pozawydziałowa, działa na podstawie Regulaminu Organizacyjnego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Muzeum gromadzi pamiątki z różnych okresów działalności Akademii. Do najcenniejszych należą dokumenty założycielskie wydane przez Austriaków i pamiątki z uczelni w Leoben, Freibergu i Petersburgu, na których kształcili się Polacy w czasach zaborów. Zgromadzone tu eksponaty pozwalają prześledzić dzieje uczelni od wczesnych lat jej działalności, przez czas okupacji hitlerowskiej, moment odbudowy po zakończeniu II wojny światowej, aż po dynamiczny rozwój w chwili obecnej.
Pierwszą kolekcję Muzeum stanowią zabytkowe modele urządzeń górniczych i hutniczych. Makiety hut, koksowni, pieców martenowskich trafiły tu w 1969 roku po wystawie przemysłu i zapoczątkowały zbiór muzealny. W modelarium znajduje się też dawna aparatura laboratoryjna z pracowni i hal maszynowych AGH. Są to mikroskopy i sprzęt optyczny, urządzenia pomiarowe i wagi, aparatura badawcza. Najstarsze urządzenie to maszyna Amslera z 1920 roku.
Zależy nam na zachowaniu dziedzictwa technicznego uczelni. Nieustannie gromadzimy historyczną aparaturę badawczą, szukamy informacji o nowych wdrożeniach i ich wynalazcach.
Obecnie podstawowym obszarem działalności Muzeum AGH jest popularyzacja nauki. Przy współpracy z kołami naukowymi realizujemy projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach nasza działalność wystawiennicza zorientowana jest na pokazy interaktywne.