Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: „Dziedzictwo Asklepiosa, medycyna kontra humanistyka”, które odbędzie się 1 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w sali nr 27 w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym, ul. Żwirki i Wigury 63.
Tym razem będzie to wykład pt. Od proroctw, „reformy” stroju i diety do leczenia ciała – czyli rzecz o pierwszych bloomerystkach, mesmerystkach, homeopatkach, wegetariankach, hydropatkach i abstynentkach w Anglii i nie tylko…, który poprowadzi prof. dr hab. Elżbieta Wichrowska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Kim były tytułowe pierwsze bloomerystki i reformatorki stroju kobiet, homeopatki, wegeterianki, hydropatki i abstynentki i lekarki? Jaką funkcję w ich życiu, a także innych grup społecznie „upośledzonych” również w życiu polskiej emigracji odegrały kulturowe ruchy alternatywne, przeżywające w Europie, a zwłaszcza w Anglii w latach 30. XIX wieku swój intensywny rozwój. Ruchy, dla których punktem odniesienia staje się ciało, także, a czasem przede wszystkim, kobiece. Jaką rolę odegrał w nich dziad męża Marii Curie-Skłodowskiej, Paul Curie?

Program na maj – czerwiec:
6 maja 2019 r.
– dr Karolina Paczyńska – Słynni lekarze, dawne szpitale i nauczanie medycyny na Trakcie Królewskim (spacer). Spotkanie przy Barbakanie od strony ul. Krzywe Koło.

3 czerwca 2019 r. – dr Adam Tyszkiewicz (Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) – W cieniu warszawskich wieżowców. Tajemnice Kampusu Lindleya (spacer). Spotkanie przed budynkiem Collegium Anatomicum przy ul. T. Chałubińskiego 5.
Serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz