Dnia 29 maja 2019 roku Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykład z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.

Wykład pt.: „Między sztuką a nauką. Organy jako dziedzictwo kultury” wygłosi prof. Julian Gembalski.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich – Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19:00

Profesor Julian Gembalski (1950), Organista, kompozytor, muzykolog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych w Paryżu. Od 1974 roku związany ze swoją uczelnią, gdzie obecnie kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Działalność artystyczna to koncerty w całej Europie i w USA, 50 nagranych płyt CD, liczne kompozycje. Działalność naukowa koncentruje się na badaniach nad historią organów i muzyki organowej na Śląsku (ok.120 publikacji). Efektem badań jest m.in. założone w 2004 roku Muzeum Organów Ślaskich oraz Archiwum Organologiczne, gromadzące dokumenty związane z organami, muzyka organową i muzyka kościelną.

Dodaj komentarz