Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza w piątek, 28 lutego 2020 roku, o godzinie 17:00, na spotkanie poświęcone ostatniej książce wybitnego historyka sztuki i muzealnika,

prof. Zdzisława Żygulskiego jun. (1921-2015) pt.: “Świątynia pamięci Krakowa”.

Jak napisała w Słowie od redakcji prof. Teresa Grzybkowska, „książka ta jest czymś więcej niż monografią muzeum, sytuuje bowiem instytucję w szerokim kontekście czasów i miejsca, opisuje okoliczności towarzyszące jej powstaniu i samo niezwykłe miasto, jakim dla każdego Polaka jest Kraków”.

Jest to dzieło jedyne w swoim rodzaju. Profesor Zdzisław Żygulski jun. (1921-2015) był bowiem świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń, o których pisze i w związku z tym niejako sam „źródłem historycznym”. Przez sześćdziesiąt lat pracował w Muzeum Książąt Czartoryskich, od 1950 roku związanego z Muzeum Narodowym w Krakowie i współpracował z kolejnymi sześcioma dyrektorami. Dzieje Muzeum Narodowego w Krakowie napisał charakterystycznym dla siebie, obfitującym w dygresje, żywym językiem literackim. Postać prof. Zdzisława Żygulskiego jun. przybliżą i do tematyki książki wprowadzą jego przyjaciele: prof. Teresa Grzybkowska, prof. Juliusz Chrościcki, prof. Stanisław Waltoś i redaktorka książek Profesora – Grażyna Raj. Fragmenty książki przeczyta redaktor Piotr Szymon Łoś z Radia Dla Ciebie.

Dodaj komentarz