Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wystawę „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu”.

I część – instalacja STUDENTKA / SHE-STUDENT (Józefina Nelly Egiersdorff)

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Sala Bilardowa, pałac Tyszkiewiczów-Potockich,

Krakowskie Przedmieście 32, (dostępna: poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-16.00)

II część – wystawa plenerowa eksponowana przed pałacem Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32

Termin: 10 października – 16 listopada 2021 rok

Multiinstalacja STUDENTKA (Józefina Nelly Egiersdorff) autorstwa Zuzanny Janin tworzy uniwersalną opowieść o historii wszystkich studentek Uniwersytetu Warszawskiego na przestrzeni stu lat.

To wyjątkowe dzieło składa się z trzynastu rzeźb powstałych w latach 2015-2021:

oryginału wykonanego z materiałów budowlanych pokrytych barwioną żywicą, wykonanego na podstawie fotografii z dokumentów studenckich Józefiny, babci artystki i jej wizerunku zachowanego w pamięci artystki; dwunastu różnokolorowych odlewów z żywicy epoksydowej w grupach barwnych nawiązujących do historycznych i współczesnych technik fotograficznych (sepia, fotografia czarno-biała) oraz druku wielobarwnego (RGB i CMYK).

Ich intensywne kolory wchodzą w niecodzienną interakcję z wielobarwnymi stiukami XVIII-wiecznej Sali Bilardowej, w której są prezentowane, budując uniwersalny, różnorodny multi-portret odnoszący się do ponad 100-letniej obecności kobiet na UW.

To dopiero tylko jedna część niezwykłej wystawy. Przed fasadą pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu przedstawione zostały sylwetki wybranych studentek Uniwersytetu Warszawskiego oraz ich ogromny wkład w budowę wolnej Polski po odzyskaniu niepodległości. Starannie wybrane zdjęcia, wśród których dominują wyraziste portrety nietuzinkowych kobiet, wprowadzają widza w nastrój panujący w latach 1918-1921 na kampusie.

KATALOG WYSTAWY 

Autorka instalacji: dr hab. Zuzanna Janin

Kuratorka: Monika Dunajko

Organizator: “Varia” Fundacja Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego

Partnerzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zdjęcia: Zuzanna Janin i Melania Baranowska

Zdjęcia: Łukasz Kamiński