Serdecznie zapraszamy na wykład pana Roberta Makłowicza pt.:

ŚRODKOWOEUROPEJSKIE KAWIARNIE JAKO OŚRODEK ŻYCIA INTELEKTUALNEGO I ARTYSTYCZNEGO, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM LWOWA I CZERNIOWCÓW

30 marca 2022, 17:00, Auditorium Maximum UW i uniwersytecki kanał YouTube (LINK)

WSTĘP WOLNY (obowiązuje limit miejsc)

Prelegent opowie o kawiarniach jako centrach życia kulturowego i umysłowego w środkowej Europie i o Ukrainie jako części nie tylko Europy Wschodniej, ale również Europy Środkowej. Przedstawi nam rolę i znaczenie kawiarnianego życia w dawnej monarchii Habsburgów oraz jego przejawy we Lwowie i Czerniowcach w czasach austro-węgierskich i dwudziestoleciu międzywojennym.

Robert Makłowicz, urodzony w 1963 roku w Krakowie, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych oraz internetowych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyniąc to długotrwale, jednakże niesystematycznie oraz wybiórczo, gdyż żadnego z rzeczonych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarzy Franciszka Józefa oraz Karola. Pozostałe zainteresowania leżą w szeroko pojętej sferze konsumpcji – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski), poprzez muzykę (od punk rocka po Mahlera i Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángo), po destylaty owocowe (gruszki odmiany Williams, morele, czereśnie, wiśnie, śliwki, jabłka, maliny, pigwy oraz mieszane), wina (zwłaszcza z odmian grüner veltliner, vernatsch oraz pinot noir) i kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą i skwarkami z mangalicy).

Wydarzenie odbywa się w ramach nowego cyklu wykładów Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie.