Zapraszamy na wykład dr Justyny Najbar-Miller pt. “Tragiczne karty powojennej historii Korei – trauma i ukojenie w twórczości Han Kang”, który odbędzie się w środę, 24 kwietnia 2024,

godz. 17.00, Sala Balowa w siedzibie Muzeum UW (Pałac Tyszkiewiczów-Potockich) i uniwersytecki kanał YouTube.

Streszczenie wystąpienia:

W trakcie wykładu omówione zostaną powieści współczesnej autorki koreańskiej Han Kang –Nadchodzi chłopiec (2020, W.A.B.) oraz Nie mówię żegnaj (2024, W.A.B.) – które podejmują tematykę przemocy ze strony państwa w Korei Południowej. Pierwszy utwór osnuty jest na wątkach dramatycznego wydarzenia, jakim była dokonana przez oddziały wojskowe  w maju 1980 roku masakra mieszkańców miasta Kwangju, natomiast drugi porusza temat ludobójstwa, do którego doszło na wyspie Czedżu w latach 1948-1954. W obu tych powieściach autorka staje na granicy między światami, aby symbolicznie ukoić roztrzaskane dusze i przynieść światło doświadczanym przez traumę społecznościom.

Biogram:

Justyna Najbar-Miller – absolwentka warszawskiej koreanistyki i doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa koreańskiego, adiunkt Zakładu Koreanistyki UW. Przełożyła na język polski wszystkie wydane w Polsce utwory Han Kang.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.

Organizatorzy:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW

WSTĘP WOLNY