21 lutego b.r. odbędzie się w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu (plac Rapackiego 1, Toruń) wernisaż wystawy 9 wspaniałych: Sztuka polska w Wielkiej Brytanii w XX wieku. Będzie to jedyna na świecie ekspozycja ukazująca dorobek artystyczny polskich artystów plastyków w Wielkiej Brytanii. W pierwszej odsłonie dotycz dziewięciu najwybitniejszych polskich artystów plastyków mieszkających w XX wieku na wyspach brytyjskich: Janusza Eichlera, Stanisława Frenkla, Haliny Korn (Korngold), Mariana Kościałkowskiego, Mariana Kratochwila, Zdzisława Ruszkowskiego, Zygmunta Turkiewicza, Aleksandra Wernera i Marka Żuławskiego. Wszystkie pokazywane na wystawie prace są własnością Archiwum Emigracji i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu, jedynej w Polsce pracowni muzealnej, gromadzącej obrazy, rzeźby, rysunki i grafikę oraz archiwa polskiej emigracji artystycznej z całego świata. Wszystkie są darami; zostały ofiarowane Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, podobnie jak 14 tysięcy innych dzieł sztuki, przez Przyjaciół Emigrantów i ich rodziny w Wielkiej Brytanii i Polsce.

Największe podziękowania za dary należą się: Maryli Żuławskiej, Ewie Gubale, Krystynie Eichler, Oleńce Frenkiel, Pook Kępiński, Halimie Nałęcz, Lidii Kościałkowskiej, Stefanii Kossowskiej, Doreen Blow, Rosie Woodfall-Marciniak, Jerzemu Pietrkiewiczowi, Davidowi Aukinowi i Jarosławowi Koźmińskiemu.

Wystawa, która rozpoczyna cykl wystaw pod nazwą „Odzyskane dziedzictwo Niepodległej Rzeczypospolitej”, trwać będzie od 21.02 do końca kwietnia b.r.

Autorką wystawy jest Katarzyna Moskała. Pomagali jej w realizacji: Joanna Krasnodębska, Joanna Stycunów, Izabela Traczykowska oraz Mirosław A. Supruniuk.

Wystawa odbywa się pod patronatem „Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, European Year of Cultural Heritage/EYCH”.

 

Dodaj komentarz