Dyrektor Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. hum. Adam Tyszkiewicz zaprasza na wykład
prof. Thomasa Schnalke z Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité, pt.: “Beneath the Skin. Tracing Life in the Berlin Museum of Medical History at the Charité”

Wykład rozpocznie się o godz. 14:30 w dniu 11 kwietnia 2019 roku w sali 27 w budynku Centrum Biblioteczno – Informacyjnym
przy ul. Żwirki i Wigury 63.

Prelekcja w języku angielskim.

Berlińskie Muzeum Historii Medycyny Charité jest jednym z najsłynniejszych europejskich placówek muzealnych o profilu medycznym. Muzeum znajduje się na terenie szpitala Charité – w budynku, którego budowę zlecił słynny patolog prof. Rudolf Virchow. Na wystawie można zapoznać się nie tylko z dziejami szpitala i historią niemieckiej medycyny, ale również obejrzeć liczne preparaty patologiczne, gromadzone prze dekady przez berlińskich medyków. W ostatnich latach Muzeum zorganizowano wiele, niezwykle intersujących wystaw czasowych ukazujących związki medycyny ze sztuką, kryminalistyką oraz śmiercią. 21 marca br. zostanie otwarta w Berlinie kolejna ekspozycja, poświęcona tym razem znanemu chirurgowi Ferdinandowi Sauerbruchowi. Od 2000 r. funkcję dyrektora Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité pełni prof. Thomas Schnalke, którego będziemy mieli zaszczyć gościć w kwietniu Warszawie. Podczas prelekcji opowie on nie tylko o kolekcjonowaniu zbiorów medycznych, ale zaprezentuje także wizję zarządzania nowoczesnym muzeum historii medycyny, którego marka rozpoznawalna jest na całym świecie.

Prof. Thomas Schnalke (ur. 1958 r.), jest historykiem medycyny. Medycynę studiował w Würzburgu i Marburgu. W obronionej rozprawie doktorskiej w 1987 r. podjął temat historycznych odlewów woskowych ukazujących chorobowe zmiany dermatologiczne. Od 1988 r. pracował jako asystent naukowy w Instytucie Historii Medycyny na Uniwersytecie Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze. W 1993 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie historii medycyny. Jego badania dotyczyły miejskiej medycyny w niemieckojęzycznym krajach w XVIII wieku. Po powrocie do Berlina w 2000 r. zaczął intensywniej zajmować się badaniem dziejów kolekcjonerstwa anatomicznych i patologiczno-anatomicznych zbiorów. W Berlińskim Muzeum Historii Medycyny w Charité pod jego kierunkiem zorganizowano wiele interesujących wystaw z pogranicza medycyny, sztuki i kryminalistyki. W ostatnich latach były to m.in. HIEB § STICH Dem Verbrechen auf der Spur (2016-2018) oraz ScheinTOT – Über die Ungewissheit des Todes und die Angst, lebendig begraben zu werden (2018). Najważniejsze książki prof. Schnalke to Diseases in wax: the history of the medical moulage, Berlin 1995, Medizin im Brief : der städtische Arzt des 18. Jahrhunderts im Spiegel seiner Korrespondenz, Stuttgart 1997 oraz Dem Leben auf der Spur im Berliner Medizinhistorischen Museum der Charité: Dauerausstellung / Charité, Universitätsmedizin Berlin ; Berliner Medizinhistorisches Museum der Charité, Berlin 2010 (współautor z Isabel Atzl).

Wstęp wolny
Zapraszamy!

Dodaj komentarz