Zapraszamy na wykład dr hab. Marty Szulkin prof. ucz. (Centrum Nowych Technologii UW) pt.: “Darwin mieszka za rogiem – o ekologii i ewolucji w mieście”.

Wykład odbędzie się w środę, 26 października 2022 roku, godz. 17:00, w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW (Gmach Pomuzealny). Będzie on transmitowany na uniwersyteckim kanale YouTube.

Większość z nas mieszka w miastach – przewiduje się, że do 2050 roku 70% ludności świata  mieszkać będzie w takiej właśnie przestrzeni. Miasto to środowisko bardzo różne od środowiska naturalnego, w którym przez miliony lat ewoluowały organizmy żywe.
Na wykładzie prof. Marta Szulkin opowie o badaniach, które prowadzi wraz z zespołem w Warszawie oraz we współpracy z badaczami na świecie. Cel tych badań jest jeden: zrozumieć wpływ miast na biologię i ewolucję organizmów żywych.
Omówi, w jaki sposób nieprzepuszczalne powierzchnie, takie jak beton czy asfalt, wpływają na wygląd (fenotyp), geny (genotyp) i mikrobiom jelitowy ptaków.
Opowie o tym, jak zalegające w przyrodzie odpady (w tym plastik) są używane przez ptaki do budowy gniazd.
Wspólnie ze słuchaczami zastanowi się nad tym, jak powinna wyglądać budka lęgowa przyszłości – dzisiejsze budki dla ptaków mogą sobie już nie poradzić z coraz cieplejszymi wiosnami.
Na koniec pokaże jak biologia ewolucyjna w miastach stoi na fascynującym skrzyżowaniu dróg nakreślonych przez biologię, socjologię i historię, co zilustruje przykładami z Ameryki i Europy Wschodniej.

Dr hab. Marta Szulkin prof. ucz. jest biologiem.
Po magisterium na Wydziale Biologii UW obroniła doktorat na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania), by później pracować naukowo w Oksfordzie (Magdalen College, Junior Research Fellow) i w Montpellier we Francji (CNRS, Marie Curie Fellow). Obecnie, po powrocie na Uniwersytet Warszawski w 2015 roku, kieruje Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście w Centrum Nowych Technologii UW. Jest współredaktorką pierwszej naukowej książki opisującej procesy ewolucyjne zachodzące w miastach (Urban Evolutionary Biology, Oxford University Press, 2020).

Wydarzenie inauguruje kolejny cykl wykładów pt. “Uniwersytet Warszawy”.

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, przy wsparciu Biura Promocji UW, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych.