[singlepic id=155 w=280 h=220 float=left]

W 2013 roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku po raz pierwszy dołącza się do ogólnoeuropejskich obchodów święta dziedzictwa akademickiego, które przypada na dzień 18 listopada. Święto to zostało ustanowione przez UNIVERSEUM, European University Heritage Network w porozumieniu z Radą Europy w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia dziedzictwa uniwersyteckiego. Od 2010 roku w dniu 18 listopada uniwersytety europejskie organizują specjalne debaty, wystawy, warsztaty, ukazują zbiory swoich muzeów. Wszystko po to aby zwrócić szeroką uwagę na znaczenie tych szacownych instytucji na zajmowane miejsce w kulturze i nauce.

Hasło tegorocznych obchodów „W głąb króliczej nory” nawiązuje do utworu Lewis’a Carroll’a „Alicja w Krainie Czarów”. Przygody Alicji zaczynają się gdy podążając za Białym Królikiem wpada do nory i odkrywa czarodziejski świat. UNIVERSEUM uznało to za dobry temat do ukazania dziedzictwa akademickiego, które często jest ukryte przed szerszą społecznością. Z drugiej zaś strony stanowi otwartą bramę do produkcji wiedzy i jest doskonałym momentem do zaprezentowania naukowców, laboratoriów, narzędzi używanych na tzw. „zapleczu badań naukowych”.

[singlepic id=154 w=240 h=200 float=right]

Nawiązując do głównego hasła tegorocznego Dnia Dziedzictwa Akademickiego postanowiliśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych do odkrycia czarodziejskiego świata ludzkich komórek. Swoje zaplecze badań nad morfologiczną diagnostyką raka zaprezentuje Zakład Patomorfologii Lekarskiej UMB.

 

Program:

 
12.00 – 13.00 – wykład „Morfologiczna diagnostyka raka”, Aula Wielka Pałacu Branickich (ul. J. Kilińskiego 1, Białystok)
 

13.30 – 15.15 – „Droga próbki tkankowej od otrzymania materiału do diagnozy” – zwiedzanie Zakładu Patomorfologii Lekarskiej UMB, oglądanie preparatów histo- i cytologiczne przy użyciu mikroskopów świetlnych i programu multimedialnego z użyciem zeskanowanych preparatów; Collegium Pathologicum UMB (ul. Waszyngtona 13, Białystok).

 

Organizatorami obchodów są: Zakład Patomorfologii Lekarskiej, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz Biuro Promocji i Rekrutacji UMB.

Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, tel. + 48 85 748 54 67; e-mail: muzeum@umb.edu.pl.

 

Wszystkie osoby chętne do poznania tajemniczego świata ludzkiej komórki serdecznie zapraszamy.

 
[singlepic id=156 w=240 h=220 float=center]

Dodaj komentarz