Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.

W programie wykład dr Anny Serwickiej-Kapały pt. „Powidełka, tynktury, miody czyli smaki z dawnej apteki. Dziedzictwo medyczne w Białymstoku”. Wykład odbędzie się 19 września 2021 roku o godz. 12.00 w Aula Magna Pałacu Branickich (I piętro).

Tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa patronuje hasło „Smaki Dziedzictwa”.  W nawiązaniu do niego, Muzeum UMB postanowiło przybliżyć wiedzę o smakach, jakie wytwarzano w dawnej aptece. „Apteka była zaczarowanym światem baśni, źródłem fascynacji i niezliczonych tajemnic”. Od starożytności apteki były miejscem gromadzenia, przechowywania i wytwarzania nie tylko leków dla ludzi czy zwierząt ale również produktów używanych w życiu codziennym. To w nich przygotowywano wody różane, pomady, różnorodne octy, miody czy nalewki. Opisy tych produktów żywnościowych znajdujemy dziś w dawnych, rękopiśmiennych manuałach aptecznych. Zdradzają one tajemnice dawnych aptek, pokazują ich wielofunkcyjność i lokalne receptury. Dr A. Serwicka-Kapała, w oparciu o eksponaty zgromadzone w Muzeum UMB przybliży historyczne smaki wytwarzane w aptekach, niezwykle ciekawe receptury z manuałów aptecznych z Suwałk i Brańska.

Po wykładzie, który odbędzie się na Auli Wielkiej Pałacu Branickich, zapraszamy uczestników wydarzenia na bezpłatny spacer po dawnej aptece.

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.