Europejski Dzień Dziedzictwa Akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

– 18 listopada 2019
Uniwersytety od wieków pełnią niezbywalną rolę w kształtowaniu kultury, odkrywaniu tajemnic świata i natury ludzkiej. Uczelnie są kluczowymi podmiotami, które badają zrównoważony rozwój i angażują się w akademickie i publiczne debaty dotyczące przyszłości. W celu uhonorowania zasług społeczności akademickiej, co roku w dniu 18 listopada obchodzony jest w Europie DZIEŃ DZIEDZICTWA AKADEMICKIEGO. Za hasło tegorocznego wydarzenia obrano: ”(R)evolution”
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w ramach obchodów Europejskiego Dnia dziedzictwa przygotował dwa wydarzenia.
Pierwsze pod hasłem: „Od genetyki do genomiki – nowe perspektywy rozwoju technik biologii molekularnej”.
Zastosowanie szerokiej gamy technik biologii molekularnej zrewolucjonizowało biologię człowieka, genetykę populacji i ekologię. Nowoczesne techniki genomiczne mogą pomóc odpowiedzieć na wiele ważnych pytań dotyczących podłoża rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Zajęcia będą obejmować przegląd wysokoprzepustowych metod analizy naszego genomu, w tym sekwencjonowanie nowej generacji (ang. next-generation sequencing). NGS w połączeniu z bioinformatyką i biostatystyką zapewnia bowiem nowe możliwości zrozumienia zagadnień biologicznych, w tym procesów fizjologicznych i rozwoju organizmu, struktury i zmienności genetycznej populacji, adaptacji do warunków środowiskowych, ewolucji, filogenetyki i immunologii.
Drugie pod hasłem „Ewolucja medycyny w Pałacu Branickich”
Z tej okazji Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przygotowało specjalne spacery historyczne. Spacery rozpoczynają się o godzinie 12.00 w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Ilość osób ograniczona.
Organizator: Uniwersytet Medycyny w Białymstoku, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Biuro Promocji i Rekrutacji, Centrum Badań Klinicznych.
******
EUROPEAN ACADEMIC HERITAGE DAY IN THE MEDICAL UNIVERSITY OF BIAŁYSTOK
November 18, 2019. THE THEME – “(R)EVOLUTION”
European Academic Heritage Day 2019

Dodaj komentarz