Przed nami 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot”. Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Województwie Opolskim odbędzie się w sobotę 7 września 2019 roku o godz. 12.00 w MUZEUM WSI OPOLSKIEJ W OPOLU.

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego,

historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

W ramach 27. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Uniwersytetu Opolskiego proponuje:

Edmund Jan Osmańczyk – wystawa biograficzna ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Opolskiego

Od 1 września do 31 grudnia 2019 r. w siedzibie Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w Opolu dostępna będzie ekspozycja, przybliżająca życie oraz działalność Edmunda Jana Osmańczyka. Pisarza, publicysty, poety i dziennikarza. Polityka i politologa. Posła wielu kadencji Sejmu i senatora III RP. Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu Człowiek z pomnika rzecz o Edmundzie Osmańczyku w reżyserii Leszka Myczki. Ekspozycja w tym wypadku uatrakcyjniona będzie autentycznym wyposażeniem. Wnuk senatora Edmunda Jana Osmańczyka, Pan Szymon Ostrowski, przekazał na ten cel – jako darowiznę bądź depozyt – liczne obiekty z dawnego wyposażenia mieszkania senatora: zabytkowe meble, dokumenty, fotografie oraz rodzinne pamiątki. Do ekspozycji od początku włączono też wybrane eksponaty z kolekcji własnej Muzeum. Wystawa będzie dostępna w Muzeum do końca 2019 roku.

W dniach 7-8 i 14-15 (sobota-niedziela) września muzeum będzie czynne w godzinach 11.00-14.00.

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz