Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny wykład z cyklu “Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie”.

W środę, 15 grudnia 2021, o godzinie 17:00 wykład “Historia naukowa globalnego ocieplenia” wygłosi prof. dr hab. Szymon Malinowski.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zjawisko, jakim jest efekt cieplarniany zostało opisane naukowo już w latach dwudziestych XIX wieku, a pierwsze poprawne oszacowanie wzrostu temperatury naszego globu przy podwojeniu stężenia CO2 w atmosferze obliczono przed rokiem 1900. O tym i innych faktach z historii naukowej globalnego ocieplenia, a także o osiągnięciach tegorocznych noblistów z fizyki i ich wkładzie w zrozumienie tego, jak działa nasz klimat będzie można dowiedzieć się już niebawem.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa). Obowiązuje limit miejsc, ale transmisja wykładu pojawi się na uniwersyteckim kanale YouTube.

***

prof. dr hab. Szymon Malinowski

Fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi. Od 2016 roku pełni funkcję Dyrektora Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW. Przewodniczący interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Współzałożyciel i redaktor portalu http://naukaoklimacie.pl/ Współautor filmu o globalnym ociepleniu “Można Panikować”.

W ramach cyklu „Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie” prezentowane są zagadnienia naukowe, które mają przełożenie na naszą codzienność, przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy oraz świat, w jakim żyjemy i będziemy żyli. Do wygłoszenia prelekcji zostali zaproszeni także: prof. Andrzej Dragan, prof. Jerzy Dzik, dr Elżbieta Sontag oraz dr hab. Mikołaj Cześnik, prof. ucz.

Cykl potrwa do lutego 2022 roku. Spotkania odbywają się w ostatnie środy miesiąca.

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy.