Zapraszamy na wykład dr Aleksandry Kuligowskiej i dr inż. Marty Kuźmy, pt. “Historia w świecie cyfrowym”, który odbędzie się w środę, 13 grudnia o godz. 17.00 w Sali Balowej

w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i na uniwersyteckim kanale YouTube.

Historia lubi się powtarzać? A skąd takie przekonanie?

Historycy to detektywi. Procesy odkrywania prawdy, zależności i czytania między wierszami są u nas na porządku dziennym. Podczas gdy technologia zmienia narzędzia, którymi się posługujemy, to fundamenty naszej pracy pozostają niezmienne.

Narzędzia, których używamy dzisiaj, nierzadko rewolucjonizują badania historyczne. Posługujemy się skomplikowanymi bazami danych, zaawansowanymi metodami analizy po to, by pokazać, że… historia lubi się powtarzać. Nie wierzycie? Zapraszamy na spotkanie!

*****

Dr Aleksandra Kuligowska to historyczka, specjalizująca się w  historii historiografii, metodach badań historycznych oraz naukach pomocniczych historii. Jej pasja obejmuje również semiotykę kultury XIX wieku. Wnikliwie badała historię Wielkopolski, skupiając się zwłaszcza na okresie II wojny światowej i czasach stalinowskich.

Dr inż. Marta Kuźma to ekspertka w dziedzinie kartografii i systemów informacji geograficznej. Jej zainteresowania badawcze obejmują dawne mapy i sposoby ich udostępniania przez biblioteki cyfrowe. Ponadto, specjalizuje się w badaniach eye-trackingowych oraz w wizualizacjach czasowo-przestrzennych.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.

Organizatorzy:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW