[singlepic id=494 w=300 h=240 float=left]

W dniach 19-20 maja 2016 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Muzeów Uczelnianych w Pałacu w Nieborowie (oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie). Na spotkanie przybyło 45 przedstawicieli muzeów z całej Polski reprezentujących 26 instytucji. Uczestnicy zostali oficjalnie powitani przez dr. Huberta Kowalskiego (prezesa Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, wicedyrektora MUW). W trakcie pierwszego dnia delegaci zaprezentowali swoje jednostki w krótkich, merytorycznych i jednocześnie bardzo efektownych wystąpieniach. Umożliwiło to zapoznanie się pozostałym uczestnikom spotkania w podstawowym zakresie z historią instytucji, ich rozmiarem, specyfiką zbiorów, działalności, wyzwaniami badawczymi oraz problemami organizacyjnymi. O ile specyfika poszczególnych jednostek muzealnych mocno się od siebie różniła, o tyle jednak problemy okazały się być zasadniczo podobne – muzea uczelniane w większości dopiero wypracowują sobie pozycję na uczelniach, pozostając na pograniczu między arts (sztuka i kultura szeroko rozumiane) a educatio (podporządkowanie w struktury uniwersyteckie i akademickie). Wśród prezentowanych muzeów znalazły się zarówno niewielkie placówki, jak i instytucje zatrudniające kilkudziesięciu pracowników.
 
Drugi dzień konferencji otworzyło przemówienie prof. UKSW dr. hab. Piotra Majewskiego, dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, który podkreślił wagę problemów związanych z digitalizacją zbiorów muzealnych. Dalsza część dnia poświęcona została na szkolenie „Podstawy digitalizacji i prowadzenia projektów digitalizacyjnych w muzeach” przeprowadzone przez Magdalenę Laine-Zamojską z NIMOZ-u. Konferencję zamknęło wspólne zwiedzanie pałacu w Nieborowie i ogrodu w Arkadii.
 
Organizatorami konferencji byli: Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Konferencja została dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
 
W przyszłości planowana jest druga konferencja, której będzie towarzyszyło ukazanie się publikacji poświęconej polskim muzeom uczelnianym.

 
[nggallery id=202]

Dodaj komentarz