Dnia 8 listopada 2021 roku, czyli w rocznicę odkrycia przez Wilhelma Conrada Röntgena promieniowania X, Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich

obchodziło jubileusz 10-lecia.

Na uroczystościach jubileuszowych Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych reprezentował Zarząd Główny. Jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji 10-lecia Muzeum.

Artykuł ze strony WIADOMOŚCI UCZELNIANYCH POLITECHNIKI OPOLSKIEJ

To jedyna taka kolekcja w skali globu. W ciągu dziesięciu lat w Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej zgromadzono ponad 1400 eksponatów z całego świata.

8 listopada, czyli w rocznicę odkrycia przez Wilhelma Röntgena promieniowania X, muzeum obchodzi jubileusz 10-lecia.

– To jest bardzo dobra kolekcja, nikt się nie spodziewał takiego efektu. Początkowo traktowaliśmy to jako pasję kolegi, pomagaliśmy mu, nie myśląc o tym, że kolekcja osiągnie aż tak imponujące rozmiary – wspomina Sławomir Jóźwiak, właściciel firmy NDT System.

– Swego czasu sam siebie określiłem matką tego projektu. Grzegorz Jezierski potrzebował kawałek metalowego elementu lampy, żeby pokazywać go studentom na zajęciach. Postanowiłem przekazać całą lampę i wtedy Grzegorz postanowił kolekcjonować lampy. Przez pierwsze lata zbierał je w domu. Myślę, że wiele eksponatów trafiło do muzeum dzięki temu, że politechnika wzięła je pod swoje skrzydła – dodaje Sławomir Jóźwiak.

8 listopada 2010 roku podczas „Wieczoru z Röntgenem” ówczesny rektor Politechniki Opolskiej prof. Jerzy Skubis zaproponował przeniesienie prywatnej kolekcji dra Grzegorza Jezierskiego na uczelnię i tym samym otworzenie politechnicznego muzeum. Rok później muzeum zostało otwarte.

– Zawsze miałem poczucie, że politechnika to nie jest tylko nauczanie i tylko badania, ale jako dobra uczelnia musi mieć rzeczy, które ją wyróżniają jak np. orkiestra, chór, dobry klub sportowy, ale musi mieć też coś w płaszczyźnie popularyzującej naukę. Grzegorz Jezierski pokazał, że jest w stanie dotrzeć do różnych ciekawych egzemplarzy lamp rentgenowskich, wcześniej pisał do czasopisma „Młody Technik”, które upowszechniało wyniki badań naukowych, gen upowszechniania nauki był u niego zawsze. Wiedziałem, że to jest właściwa osoba do tego zadania, choć nikt nie przewidywał, że aż tak to muzeum się rozwinie – mówi prof. Jerzy Skubis.

Obecnie w muzeum znajduje się ponad 1400 różnych, niepowtarzalnych eksponatów, które przekazują firmy z całego świata. – Najwięcej eksponatów otrzymaliśmy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Australii, a także Japonii a nawet i z Emiratów Arabskich – wylicza dr Grzegorz Jezierski, założyciel muzeum.

Na początku muzeum zajmowało tylko jedną salę, teraz już dwie sale wypełnione sprzętem i trzecią częściowo. – Mamy unikalne aparaty, jak jedyny wyprodukowany w Warszawie w czasie wojny. Trudno wymienić te najciekawsze, na pewno cenne są takie, które były produkowane bardzo krótko, takich też mamy sporo. Wśród naszych eksponatów można zobaczyć także ciekawostki jak urządzenie wytwarzające promieniowanie rentgenowskie na zasadzie rozciągającej się taśmy klejącej, mamy także miniaturowe źródła przeznaczone do wysyłania na misję kosmiczną, mamy także efekty prób uruchomienia w Polsce lamp rentgenowskich na Wojskowej Akademii Technicznej – opowiada dr Grzegorz Jezierski.

– O tyle ważne i istotne jest to, że to muzeum jest unikatowe nie tylko w skali krajowej, czy europejskiej, ale także w skali całego świata. Nigdzie na świecie nie ma takiego zbioru. To wszystko udało się zgromadzić dzięki zaangażowaniu i pasji dra Grzegorza Jezierskiego – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który zauważa, że ze zbiorów muzeum korzystają także naukowcy pisząc prace naukowe.

8 listopada 2021 roku, czyli w rocznicę odkrycia przez Wilhelma Röntgena promieniowania X muzeum obchodzi jubileusz 10-lecia, który uczczono w towarzystwie środowisk muzealnych – także uczelnianych muzeów – oraz przedstawicieli świata nauki, samorządu, świata przemysłu czy firm związanych z promieniowaniem rentgenowskim.