[singlepic id=511 w=3200 h=260 float=left]

W Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL (www.cyryl.poznan.pl) ukazała się pierwsza część kolekcji poświęconej pierwszemu Rektorowi Akademii Medycznej w Poznaniu, prof. Tadeuszowi Kurkiewiczowi. Kolekcję opracowało Muzeum Uniwersytetu Medycznego – wystawę prezentującą postać prof. Kurkiewicza można było oglądać w siedzibie Muzeum od 11 maja do 30 listopada 2015 roku.
 
Materiały na portalu będą sukcesywnie dodawane w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na całość kolekcji składają się dokumenty i fotografie będące własnością Muzeum UMP, które ofiarował prof. dr hab. Andrzej Tykarski, oraz zbiory Archiwum UMP stanowiące depozyt Muzeum. Kilka dokumentów i zdjęć ze zbiorów Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii UMP wypożyczył prof. dr hab. Maciej Zabel. Portret profesora w stroju rektorskim jest własnością prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego. Fotografia asystentów z 18 marca 1934 roku pochodzi z archiwum rodzinnego doc. Szczepana Cofty. Część fotografii udostępniła rodzina prof. Kurkiewicza.

 

http://www.cyryl.poznan.pl/katalog.php?id_kolekcji_ob=620&reset=1&baza=obiekty
 
Cyfrowe Repozytorium Lokalne CYRYL, projekt Wydawnictwa Miejskiego Posnania, digitalizuje i udostępnia za pośrednictwem internetu dokumenty i fotografie związane z szeroko pojętą historią Poznania i jego wybitnych mieszkańców. Tworzy w ten sposób wirtualne muzeum, w którym prezentowane są obiekty rozproszone w różnych instytucjach publicznych oraz będące w posiadaniu osób prywatnych. Wraz z opublikowaniem kolekcji o prof. Kurkiewiczu Muzeum UMP dołączyło do grona partnerów CYRYLA, którymi są m. in. Archiwum Państwowe w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne i Poznański Oddział PAN.

Dodaj komentarz