Mumia ciężarnej kobiety ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego światową sensacją!

Naukowcy działający w ramach “Warsaw Mummy Project”

(Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii), czyli doktoranci naszej uczelni – Marzena Ożarek-Szilke, Kamila Braulińska i Wojciech Ejsmond – dokonali niezwykłego odkrycia.

Ustalili, że mumia ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (depozyt w MNW) to zabalsamowane ciało kobiety w ciąży! Jest to jedyny znany taki przypadek na świecie!

Wedle przekazów, zabalsamowane ciało wysoko urodzonej kobiety zostało znalezione w grobowcach królewskich w Tebach w Górnym Egipcie. Nie jest to jednak pewne. Mumia znalazła się na Uniwersytecie Warszawskim w 1826 roku. Została przywieziona w sarkofagu wykonanym dla tebańskiego kapłana Hor-Dżehutiego, żyjącego w I w. p.n.e. W momencie śmierci kobieta miała między 20 a 30 lat i była w zaawansowanej ciąży (między 26 a 30 tygodniem). Jej mumia znajduje się obecnie w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie, podobnie jak wiele innych depozytów naszego Muzeum, składających się na zasadniczą część ekspozycji poświęconej starożytnemu Egiptowi.

Wyniki badań mumii zostały właśnie opublikowane w „Journal of Archaeological Science” (link) i stały się natychmiast sensacją na skalę światową!

O odkryciu poinformowały portale branżowe (PANNauka w Polsce), media krajowe, (m.in. TVP InfoPolsatTVN), a także m.in. BBCGuardianSouth China Morning Postaustralijska telewizja ABCkanadyjska CTV, agencja Interfax (Rosja), New York PostThe Irish TimesDaily Mail, saudyjska Al-ArabiyaCorriere della SeraNational Post (Kanada), The SunFox23 NewsHurriyet (Turcja), The Tribune (Indie), Dawn (Pakistan), Toronto StarExpressAftonbladet (Szwecja), San Francisco Chronicle, agencja Xinhuanet (Chiny), Hindustan TimesMSNYahooNewsweek (U.S.)France24 (fr.), prasa niemieckaszwajcarskaaustriackaluksemburskaczeska, amerykańskie media lokalne, jak Cincinnati Local12 i wiele, wiele innych.

Strona projektu:
http://www.warsawmummyproject.com/

Fotografie opublikowane dzięki uprzejmości WARSAW MUMMY PROJECT

Koordynatorzy Warsaw Mummy Project. Fot. B. Bajerski MNW.