Muzeum Uniwersytetu Opolskiego oraz Samodzielna Katedra Biosystematyki UO zapraszają na Noc Biologów. W tym roku uczestniczymy po raz kolejny w ogólnopolskiej akcji Noc Biologów. Jak zwykle będzie się działo naprawdę sporo.

Szczegółowy program na tegoroczną noc jest dostępny pod linkiem:

http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=opole

A co m.in. w programie?

Prezentacja sztucznych serc i zastawek serca

Pokaz fantomów z zainstalowanymi, pracującymi sztucznymi sercami: częściowo i całkowicie wszczepialnymi. Przewidziano wystawę sztucznych zastawek serca oraz pokaz filmów związanych z wszczepianiem sztucznych serc.

Wirtualna sala operacyjna

Prowadzi: prof. dr hab. n. medycznych Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez sercowych – działający przy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

Mechatroniczne narzędzia chirurgiczne

Prowadzi: prof. dr hab. n. medycznych Zbigniew Nawrat,dyrektor Instytutu Protez sercowych- działający przy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

To prototypowe narzędzia chirurgiczne, stanowiące brakujące ogniwo pomiędzy robotami chirurgicznymi a narzędziami mechanicznymi. Posiadają układ elektromechaniczny i odpowiednio oprogramowane procesory. Narzędzie trzymamy w dłoni, a jego funkcjami sterujemy za pomocą mikrodżojstików lub przycisków. Pokazy odbędą się przy użyciu fantomów ludzkiego ciała. Będzie możliwość dokonania operacji przez uczestników.

Zapraszamy na ul.Oleską 22, do Katedry Biosystematyki.

I co jeszcze?

Na początek – miejscy paleontolodzy. Prowadzi: mgr Rafał Janowski, wykład i warsztaty. Na wstępie krótka prezentacja wprowadzająca na temat skamieniałości w architekturze. Zwrócenie uwagi na to, gdzie poszukiwać i w jakich skałach najczęściej możemy znaleźć skamieniałości. Następnie przejście do kaplicy w Muzeum UO i badanie jej posadzki – pokazanie, że każdy z nas bez specyficznych narzędzi może zostać paleontologiem. Jeden z wykładów spróbuje odpowiedzieć na następujące pytania: Czy w polu można natknąć się na rekina? Co jadają angielskie wróżki? Jak wyglądał świat 90 milionów lat temu? Jak odnaleźć skarb? Jakie jaszczurki warte są 600 butelek najlepszego wina? Czemu miasto zawdzięcza rozkwit? Następnie postaramy się odtworzyć za pomocą kredek, farbek oraz plasteliny morze sprzed 40 milionów lat. Na ostatnim wykładzie opisana zostanie ewolucja małych kotowatych, w tym kotów domowych od zarania dziejów do dziś. Zostaną też wyjaśnione podstawowe zachowania i elementy budowy kotów. Oprócz tego przedstawione będą zagrożenia dla współczesnych gatunków.Podczas całego panelu będzie możliwość zwiedzania stałej ekspozycji pt. „Paleontologiczne skarby Ziemi Opolskiej” w Muzeum UO.

Większość atrakcji będzie dostępnych w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Plac Kopernika 11 a. Początek o godz. 17.

Dodaj komentarz