[singlepic id=586 w=290 h=260 float=left]

13 stycznia startuje kolejna Noc Biologów. Muzeum i Katedra Biosystematyki Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego serdecznie zapraszą wszystkich a zwłaszcza młodych wielbicieli biologii na bardzo interesujące pokazy, które przedstawiają wiedzę naukową w dostępnej każdemu formie.
 
Zakład Paleobiologii i Ewolucji oraz nowopowstała jednostka Europejskie Centrum Paleontologii UO przedstawią w pomieszczeniu Muzeum UO panel pod ogólna nazwą „Paleontologia dla każdego, małego i dużego”. Zostaną przedstawione w formie prezentacji te gatunki zwierząt epoki lodowcowej, co występowali na terenie Polski. Czy te bestie były naprawdę tak straszne? W jaki sposób ówczesny człowiek współżył z tymi wielkimi istotami? Dlaczego i jak rysował ich na ścianach jaskiń? Na te pytania odpowiedzi znajdą się w referacie doktoranta WPT mgr. Jakuba Kowalskiego, a nieco później w części warsztatowej będzie można poczuć się jak jaskiniowy artysta – namalować naskalne rysunki zwierząt epoki lodowcowej takie jak w słynnej jaskini Lascaux w Francji lub z “Crystal Palace” w Holandii. Po raz pierwszy warsztaty artystyczne prowadzany poprzez paleontologów, ale są to doktoranci, które również posiadają niesamowite umiejętności artystyczne i potrafią na podstawie badań naukowych przedstawić wygląd zwierza wymarłych setki milionów lat temu. Przed rozpoczęciem wykładów zostanie otwarta wystawa obrazów doktorantów Zakładu Paleobiologii i Ewolucji mgr. Jakuba Kowalskiego i mgr. Piotra Janeckiego pt. „Prehistoria w obrazach”. Taka wystawa po raz pierwszy odbywa się w Opolu i zostanie w muzeum UO przez kilka tygodni. Więc można ją będzie zwiedzać jeszcze długo po ukończeniu Nocy Biologów.
 
Panel zamyka referat mgr. Kamila Gruntmejera, również doktoranta WPT, w którym poznamy różnicę między dinozaurami „występującymi” w filmach, a prawdziwymi odkrywanymi i rekonstruowanymi przez paleontologów. Czy to prawda, że raptory wyglądają naprawdę jak przerośnięte kurczaki? Czy pierzasty Tyranozaur nie jest bajką? Ile prawdy kryje się w “Parku jurajskim”?
 
Podczas całego panelu będzie możliwość zwiedzania stałej ekspozycji muzealnej pt. „Paleontologiczne skarby Ziemi Opolskiej”, a także wspomnianej wystawy artystycznej oraz wystawy prac naukowych pracowników i doktorantów Zakładu Paleobiologii i Ewolucji. Stała ekspozycja obrazuje badane od wielu lat m.in. obszary kamieniołomów Odra, Bolko czy Folwark. Zakład Paleobiologii i Ewolucji ciągle prowadzi wykopaliska na wymienionych obszarach, co doprowadziło do powstania ogromnej kolekcji okazów o wartości nie tylko naukowej, lecz także dydaktycznej i wystawienniczej. Można na własne oczy zobaczyć skarby regionu, w którym mieszkamy! Obrazy doktorantów będą przedstawiały rekonstrukcje poszczególnych wymarłych gatunków zwierząt. Można zobaczyć wielkich jaszczurów chodzących po Ziemi 200 mln lat temu, dziwnych stawonogów z przed 300 mln. lat, prehistorycznych ryb pływających 400 mln lat temu, pradawnych roślin i jeszcze wiele innych wymarłych organizmów. To będzie prawdziwe spotkanie oko w oko z wymarłymi mieszkańcami Ziemi.
Cały panel poprowadzą prawdziwe paleontolodzy studiów doktoranckich z Wydziału Przyrodniczo-Technicznego: mgr. Klaudia Kardynał, mgr. Elżbieta Teschner, mgr. Jakub Kowalski, mgr. Kamil Gruntmejer i mgr. Piotr Janecki. Bardzo serdecznie zapraszamy i małych i dużych!
 
Przy okazji chcemy poinformować, że na kierunku Biologia od roku 2017 otwierana jest nowa specjalność magisterska – Paleobiologia. UO to jest jedyne miejsce w Polsce, gdzie można będzie studiować ta niezwykłą specjalność, przy czym są to studia międzynarodowe, prowadzone w języku angielskim. Po tych studiach można zostać kontynuować naukę na studiach doktoranckich jak na UO tak i w każdej uczelni Europejskiej, można pracować w muzeach, czy parkach narodowych, w laboratoriach paleobiologicznych, zostać wykładowcom i naukowcem, badaczem niewiadomych tajemnic, które wciąż chroni nasza planeta, łącznie z regionem Opolskim

Dodaj komentarz