Otwarty Kampus UW – Noc Muzeów 2021

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów na Uniwersytecie Warszawskim będzie można poczuć klimat Warszawy sprzed 100 lat.

Inspiracją dla organizowanego wydarzenia na terenie kampusu głównego była wystawa Muzeum UW, która prezentowała nieznane warszawskie kadry, wywołane ze szklanych negatywów przechowywanych w Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall. Te niezwykłe dokumenty życia codziennego przybliżają miasto ok. 1916 roku. Reprezentacyjna architektura śródmieścia i zdobne cerkwie interesowały tajemniczego fotografa nie mniej, niż bieda Starego Miasta czy cichość parków i ogrodów. Na sfotografowanym placu Zamkowym, przy Teatrze Wielkim czy Pałacu Staszica przechadza się tłum intrygujących postaci, załatwiających swoje powszednie sprawunki lub spacerujących słonecznymi alejami. Dzięki pokazowi zdjęć z wystawy na dużym telebimie przed gmachem Dawnej Biblioteki UW, każdy odwiedzający kampus będzie mógł do nich „dołączyć”.

Wystawie towarzyszyć mają spektakle przygotowane specjalnie na Noc Muzeów (także odtwarzane na telebimie). Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka” zabierze widzów w barwną podróż po starej Warszawie. W przedstawieniu „Kolory Warszawy” artyści zaprezentują przeboje i szlagiery z lat 1919-1939, w większości pochodzące z filmów, oraz zaproszą na jeden z dawnych bielańskich festynów. Chór Akademicki UW, w setnym sezonie artystycznym, sięgnie do początków swojej działalności. Przedstawiony repertuar będzie zbiorem utworów często goszczących w ówczesnych warszawskich salonach i salach koncertowych. Posłuchamy: „A ja sobie gram na gramofonie” Adama Lenczowskiego (oprac. Irina Bogdanovich), „Groźnej dziewczyny” i „Nawróconej” Stanisława Moniuszki (oprac. Piotr Maszyński), „Snu” Cezara Cui (oprac. Stanisław Wiechowicz) oraz „Ich kien a mejdl” Jakowa Dubrawina. Będzie to także okazja do przypomnienia sobie o pięknych uniwersyteckich wnętrzach – wykonania chóru wybrzmią m.in. w salach Pałacu Kazimierzowskiego i Sali Kolumnowej Gmachu Pomuzealnego.

Choć w tym roku wciąż jeszcze nie możemy zaprosić na bezpośrednie zwiedzanie uczelnianych budynków, zapraszamy na wirtualne spacery po kampusie dostępne online: https://muzeum.uw.edu.pl/wirtualne-spacery/

„Otwarty Kampus UW nocą” – Noc Muzeów 2021 na Uniwersytecie Warszawskim
Krakowskie Przedmieście 26/28
godz. 19:00-0:00