Muzeum Historii Medycyny WUM serdecznie zapraszamy na  kolejny wykład on-line, pt. „ O leczeniu ran w czasie Powstania Warszawskiego” który odbędzie się w środę

tj. 15 grudnia o godz. 17.00.
Prelegentem tym razem będzie prof. Anna Marek – historyczka medycyny. Pracownik Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Zainteresowania: medycyna XIX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny czasów II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.
Z ranami człowiek miał do czynienia od początku istnienia. Na przestrzeni wieków pojawiły się różne teorie na temat powstawania ran i ich leczenia. Podczas I wojny światowej opracowano zagadnienia chirurgicznego leczenia ran, które stały się podstawą postępowania w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r. Termin leczenie ran jest niezwykle szeroki i oprócz działania w obrębie samej rany, obejmuje zagadnienia postępowania wobec rannych na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, organizowanie transportu oraz pielęgnacji zranionych pacjentów.
Podczas walk powstańczych w sieci punktów opatrunkowych i szpitalików lekarze udzielali pomocy powstańcom i ludności cywilnej. Przeprowadzali zabiegi operacyjne w obrębie głowy, klatki piersiowej, brzucha oraz kończyn. Pomocy udzielono około 20 tys. powstańców i 50 tys. cywili.

Wykład odbędzie się pod adresem:

https://us06web.zoom.us/j/81280772557?pwd=YktTOWNnNjQ4TUpVcjFCYTFmempaQT09

Wykład organizowany jest w ramach projektu: „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”  przez Ministra Edukacji i Nauki.