Lysholm, centryfuga czy streptomycyna – te i inne terminy medyczne są znane przeważnie wąskiej grupie specjalistów pracujących z pacjentami w klinikach i szpitalach.

Rzadko można spotkać je w przestrzeni publicznej. Wystawa plenerowa organizowana przez Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ma na celu przybliżyć tajniki pracy lekarzy w przeszłości.

W przestrzeni Parku Zielonego w Gdańsku zmierzając w stronę przystanków komunikacji miejskiej lub w kierunku budynków Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego można oglądać wystawę pod tytułem „Opowieść o rozwoju medycyny”. Prezentuje ona początki gdańskiej uczelni medycznej, sylwetki wybitnych pracowników, ale przede wszystkim eksponaty wykorzystywane dawniej przez pracowników Uczelni. Jak mówią twórcy wystawy, poprzez opowieść o tych przedmiotach na moment chcą odsunąć to, co obecnie jest istotne w pracy lekarza: wygodę i precyzję wykorzystania narzędzia.

Przedsięwzięcie jest elementem realizacji projektu Muzeum pod nazwą „Przyszłość dzięki przeszłości”. Początki Akademii Lekarskiej, jej geneza i współzałożyciele stanowią rozbudowany wstęp do opowieści o eksponatach – narzędziach wykorzystywanych przez te osoby i ich następców w pracy laboratoryjnej, klinicznej czy naukowej. Za naszymi obiektami kryją się tajniki rzemiosła, wyjątkowość sprzętu i fascynujące historie, wpisujące się w dzieje rozwoju nauki, techniki, a także losy Polski i Polaków w XX wieku – mówi Maciej Badowicz, zastępca koordynatora projektu i kurator wystawy.

Wystawa jest elementem inauguracji roku akademickiego 2021/2022. Będzie funkcjonować w przestrzeni Parku Zielonego od 11 października do 30 listopada 2021 roku. Wstęp na nią jest bezpłatny. Organizatorzy przewidują kilka terminów oprowadzania kuratorskiego po wystawie z zapisami online. Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie www.muzeum.gumed.edu.pl i w mediach społecznościowych GUMed.

Wystawa została dofinansowana przez  Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.