Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wraz z organizatorami zaprasza do Musée du Louvre, gdzie odbędzie się premierowy pokaz strojów zrekonstruowanych na podstawie malowideł
z Faras z kolekcji warszawskiej oraz sudańskiej. Pokazowi towarzyszy sesja popularyzacyjna na Uniwersytecie Sorboński poświęcona studiom i badaniom nubiologicznym na Uniwersytecie Warszawskim.
Sesja odbędzie się 15 października 2024, godz. 15:30-17:00 La Sorbonne, Centre de civilisation polonaise, Campus Malesherbes 108, boulevard Malesherbes, 75017 Paris; sala 208
Pokaz odbędzie się 17 października 2024, godz. 12:30 Musée du Louvre, Auditorium Michel Laclotte, 1 w ramach prowadzonego przez Muzeum Luwru cyklicznego programu „Midis de l’archéologie!”
W ramach projektu: „Kreacje władzy. Obraz rodziny królewskiej i kleru w średniowiecznej Nubii” kierowanego przez dr. Karela Innemée z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie malowideł z katedry w Faras w Sudanie odkrytych w latach 60. XX wieku przez misję prof. Kazimierza Michałowskiego – badacze zrekonstruowali wygląd szat noszonych przez władców, matki królewskie i biskupów średniowiecznego królestwa Makurii. Naukowcy i projektanci odtworzyli 5 kompletnych sylwetek ukazanych na malowidłach. Zrekonstruowane stroje zostały zaprezentowane na modelach, by w pełni unaocznić ich fizyczną formę oraz oddziaływanie na oglądających.
Projekty „Kreacje władzy. Obraz rodziny królewskiej i kleru w chrześcijańskiej Nubii” oraz „Dress to impress” są unikalnym przykładem transdyscyplinarnej akademickiej współpracy, która nie tylko przysparza nowej wiedzy i ją popularyzuje, ale również pokazuje, że artefakty i zjawiska przeszłości mogą mieć swoje współczesne oblicze.
Badania te są częścią projektu nr 2021/43/P/HS3/00764 współfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i program badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach umowy grantowej nr 945339 Marii Skłodowskiej-Curie. Projekt został zrealizowany we współpracy z SWPS Innowacje i przy finansowym wsparciu Instytutu Projektowania Uniwersytetu SWPS.
ORGANIZATORZY: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski, SWPS Innowacje, Uniwersytet SWPS
ZDJĘCIA: Paulina Matusiak & Eddy Wenting
GRAFIKA: Paulina Matusiak
PARTNERZY: Musée du Louvre; Université Paris-Sorbonne, Centre de civilisation polonaise; Instytut Polski w Paryżu;
PATRONAT: Stałe Przedstawicielstwo RP przy UNESCO