Dyrektor Muzeum UW zaprasza na wernisaż wystawy „Pokolenie 1918”, który odbędzie się 9 października w siedzibie Muzeum UW o godz. 12:00.
Plenerowa ekspozycja upamiętnia generację 1918 – chłopców i dziewcząt urodzonych w pierwszej dekadzie po odzyskaniu niepodległości.

Pokolenie, które nie poznało Polski pod zaborami, o którego szczęśliwą i spokojną przyszłość walczyli ojcowie na frontach I wojny światowej. Ale to także generacja, której beztroska młodość została gwałtownie przerwana. Po niespełna 21 latach niepodległej Polski tysiące młodych ludzi musiało ponownie podjąć walkę o wolność, chwycić za broń i pójść śladem swoich przodków, powtórzyć ich historię. W świadomości uniwersyteckiej pokolenie 1918 to przede wszystkim studenci, którzy wobec tragicznej sytuacji po 1939 r. nie poddali się i mieli odwagę wzbogacić dyscyplinę wykładów i egzaminów o znacznie trudniejsze lekcje: heroizmu, odpowiedzialności i poświęcenia. W latach okupacji polska młodzież uczestniczyła w konspiracji, akcjach sabotażu i działała w podziemiu zbrojnym na terenie stolicy i kraju. Wychowankowie Uniwersytetu Warszawskiego, na wzór studentów tworzących w 1918 r. Legię Akademicką, gotowi byli poświęcić swoje życie za niepodległość. Pokolenie 1918 to także żołnierze Grupy Bojowej „Krybar”, którzy w trakcie Powstania Warszawskiego podjęli walkę z okupantem o teren Uniwersytetu. To tu, na najbliższych ulicach, tuż przy bramie uczelni i wśród jej zabytkowych gmachów, napisany został jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów Powstania. W sierpniu i wrześniu 1944 r. w trakcie trzech szturmów na ten silnie umocniony niemiecki punkt oporu żołnierze „Krybara” wykazali się determinacją i ogromnym poświęceniem.
Wystawa jest prezentowana na dziedzińcu przed gmachem Starej Biblioteki UW.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dodaj komentarz