Popołudnie z muzyką Chopina w SGGW

W czwartek, 24 maja br. w Muzeum SGGW odbył się recital chopinowski w wykonaniu Wojciecha Kruczka, studenta klasy fortepianu UMFC, laureata wielu nagród i wyróżnień w konkursach pianistycznych, a także kandydata do pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

Koncert został zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, jako część uczelnianych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Uroczystego otwarcia koncertu dokonał prof. dr hab. Marian Binek, Prorektor ds. Nauki. Wśród gości obecny był prof. dr hab. Tomasz Borecki, Rektor SGGW w latach 2002-2008. Swoją obecnością zaszczyciła także prof. dr hab. Joanna Wyleżałek, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, który w roku akademickim 2017/2018 patronował wydarzeniom organizowanym w Muzeum SGGW. W spotkaniu uczestniczyli studenci tego wydziału oraz członkowie społeczności akademickiej.

W swoim wystąpieniu pan prof. prorektor zwrócił uwagę na rocznicowy charakter koncertu i powołując się na uchwałę sejmową podjętą z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zacytował: „Dokonało się to poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin”. Podkreślił także rangę i znaczenie kultury w duchowym, emocjonalnym i społecznym rozwoju człowieka, dodając że: „Twórczość artystyczna to najbardziej ludzka z naszych kompetencji, która odróżnia człowieka od innych istot”.

W programie koncertu znalazły się więc te utwory Chopina, które w symboliczny sposób oddawały ducha burzliwych losów Polski. Artysta zakończył koncert wykonaniem Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.

Koncert prowadzili studenci Wydziału Nauk Społecznych, którzy przybliżyli publiczności wybrane fakty historyczne związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Zaangażowanie studentów w prowadzenie koncertu zwieńczyło całoroczną współpracę WNS z Muzeum SGGW. Miłym akcentem było wręczenie artyście upominku od Uczelni.

 

Dodaj komentarz