W 2018 roku Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zainicjowało projekt „Ścieżka edukacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących na Uniwersytecie Warszawskim”
Jego zasadniczym elementem jest trasa zwiedzania przygotowana z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, zainteresowanych historią i zabytkami Uniwersytetu Warszawskiego. Jej początek stanowi ekspozycja w muzeum, gdzie zwiedzający zapoznają się z najważniejszymi faktami dotyczącymi dziejów uczelni. Kolejnymi punktami wędrówki po zabytkowym terenie uniwersytetu są jego największe atrakcje, m.in. Pałac Kazimierzowski, Stary BUW i Sala Kolumnowa w Budynku Pomuzealnym. Zwiedzający poznają ich historię, architekturę, najciekawsze elementy dekoracyjne i rzeźbiarskie. Towarzyszy im odpowiednio przygotowany oprowadzający.
Istotnym uzupełnieniem i dopełnieniem ścieżki edukacyjnej jest przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących. Składa się on z dwóch części: pakietu edukacyjnego, z którego można skorzystać na miejscu, oraz folderu promocyjnego, który każdy ze zwiedzających z wadami wzroku będzie mógł zabrać ze sobą. Folder z opisem ekspozycji Muzeum UW i dziejów uczelni został opracowany w języku Braille’a. W ramach pakietu przygotowano specjalne tyflograficzne przewodniki do poszczególnych punktów uniwersyteckiej ścieżki, z planszami prezentującymi m.in. plan ogólny uniwersytetu, Pałac Kazimierzowski, Stary BUW. Towarzyszą im opisy. Z plansz można skorzystać podczas oprowadzania z przewodnikiem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Dodaj komentarz