[singlepic id=688 w=320 h=260 float=left]

Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie we współpracy z Oddziałem Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego Urzędem Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy Parafią św. Katarzyny na Służewie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na wycieczkę historyczno-przyrodniczą pt. W poszukiwaniu utraconego krajobrazu – śladami genius loci Gucina organizowaną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Rozpoczęcie przy kościele św. Katarzyny w Warszawie, ul. Fosa 17, w sobotę, 16 września 2017 r., o godz. 11:00
 
Gucin, to dawne założenie dworsko-parkowe klucza Wilanowskiego. W dwusetlecie swojego powstania skupia na sobie uwagę badaczy – przyrodników, historyków, architektów krajobrazu, mimo że dla mieszkańców Warszawy pozostaje miejscem nieznanym. Zaprzepaszczone w znacznym stopniu, niszczejące od połowy XIX wieku stało się miejscem wkraczania dzikiej przyrody i dziś jest jej cenną ostoją w urbanocenozie Warszawy.
 
Historyczne założenie dworsko-parkowe, stworzone przez Stanisława Kostkę i jego żonę Aleksandrę Potockich w 1817 r., położone było na skarpie Ursynowskiej pomiędzy kościołem Św. Katarzyny a Potokiem Służewskim i należało do majątków filialnych klucza wilanowskiego razem z Natolinem i Morysinem.
 
Po śmierci Stanisława Kostki Potockiego, staraniem jego żony założony został tu niezwykły Gaj – pomnik pamięci tego wielkiego patrioty, męża stanu i uczonego oraz jego brata Ignacego Potockiego. Najświatlejsi ludzie tamtej epoki posadzili tu drzewa-pomniki, których szum po wieki przypominać miał o wielkich ideach i dokonaniach braci Potockich ale też i kręgu ich współpracowników.
 
Czy dziś odnajdziemy tu drzewa posadzone ręką Juliana Ursyna Niemcewicza, Stanisława Staszica, Michała Szuberta i wielu innych?

Dodaj komentarz