[singlepic id=144 w=280 h=240 float=left]

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dziekan Wydziału Historycznego UW zapraszają na spotkanie z prof. dr. hab Włodzimierzem Siwińskim, rektorem naszej uczelni w latach 1993-1999. Sala Kolumnowa, Budynek Wydziału Historycznego, Krakowskie Przedmieście 26/28, 26 listopada br. o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzą dr hab., prof. UW Urszula Sztanderska oraz prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum UW.

 

Prof. Włodzimierz Siwiński (ur. 1939) przez dwie kadencje kierował jako rektor Uniwersytetem Warszawskim. Wielkim przedsięwzięciem, w którym położył nieocenione zasługi było doprowadzenie do uruchomienia nowego gmachu Biblioteki UW na Powiślu. To w czasie kadencji rektora Siwińskiego trzeba było przygotować olbrzymią operację logistyczną przeniesienia zbiorów ze starego gmachu. Kiedy trwały już prace wykończeniowe nowego budynku, biblioteka została poświęcona przez papieża Jana Pawła II. Stało się to 11 czerwca 1999 roku, na pół roku przed oddaniem obiektu do użytku czytelników. Inną zasługą rektora Siwińskiego było podjęcie dynamicznej kontynuacji otwarcia Uniwersytetu na zachodni świat naukowy, zapoczątkowanego przez poprzednika na stanowisku rektora – prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego.

 

Nadanie tempa współpracy z nauką zachodnią współgrało zresztą z poglądami prof. Siwińskiego, zdecydowanego zwolennika integracji z Unią Europejską. Zanim został rektorem, prof. Siwiński sprawował funkcje prodziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych, dyrektora Ośrodka Studiów Amerykańskich i prorektora UW. Jego kariera naukowa była od początku związana głównie z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie ukończył studia magisterskie, następnie obronił pracę doktorską i uzyskał habilitację. Natomiast na Uniwersytecie Amsterdamskim ukończył studia podyplomowe. W 1999 r. otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa na New York University. Prof. Siwiński specjalizuje się w makroekonomii i gospodarce światowej. Jest autorem wielu prac naukowych w tym zakresie.

 
Rozmowa z prof. Włodzimierzem Siwińskim odbędzie się w ramach cyklu spotkań z byłymi rektorami Uniwersytetu Warszawskiego.
 

Rozmowa z prof. Włodzimierzem Siwińskim odbędzie się w ramach cyklu spotkań z byłymi rektorami Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Dodaj komentarz