[singlepic id=676 w=340 h=300 float=left]

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na siódme spotkanie z cyklu „Uniwersytet Warszawy”, które odbędzie się w środę, 26 lipca. Tym razem Adam Tyszkiewicz podczas spaceru pt. „Stare Powązki – uniwersytecka nekropolia” opowie o akademickich zwyczajach pogrzebowych oraz wspólnie z uczestnikami odwiedzi groby rektorów i najsłynniejszych profesorów uczelni. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 przy Bramie św. Honoraty Cmentarza Powązkowskiego.
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Stare Powązki to bez wątpienia najpiękniejszy cmentarz Warszawy. Od końca XVIII w. chowani są na nim najwybitniejsi polscy pisarze, malarze, architekci i aktorzy. Pośród cmentarnych alejek można również odnaleźć wiele grobów „uniwersyteckich”, które skrywają miejsca spoczynku kilkunastu byłych rektorów UW, a także wielu słynnych profesorów i absolwentów uczelni.
 
Uczestnicy spaceru dowiedzą się, dlaczego brakuje wielu grobów profesorów z czasów Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, na którym nagrobku profesora UW znajduje się płaskorzeźba ukazująca warszawski pomnik Mikołaja Kopernika oraz jakie groby akademickie znajdują się w katakumbach. Na trasie spaceru omówione zostaną także najpiękniejsze nagrobki wykonane przez Pawła Malińskiego, Konstantego Hegla i Jakuba Tatarkiewicza, czyli artystów związanych z placówkami naukowymi przy Krakowskim Przedmieściu.
 
Podczas spotkania przewodnik zwróci uwagę na akademickie zwyczaje pogrzebowe, opowie o najsłynniejszych pogrzebach rektorskich oraz wskaże najważniejsze symbole sepulkralne.

Dodaj komentarz