Dzień Politechniki Warszawskiej obchodzony jest co roku 15 listopada. Z tej okazji Muzeum Politechniki Warszawskiej ma zaszczyt zaprezentować wyjątkową kolekcję listów

gratulacyjnych, które wpłynęły na ręce rektora w 1915 r. – roku, w którym Uczelnia zaczęła funkcjonować w obecnym kształcie.

To niezwykłe wydarzenie dla wszystkich Polaków, ponieważ po raz pierwszy oficjalnym językiem nauczania technicznego stał się język polski. Dziś jest to dla nas oczywiste, jednak w 1915 roku było to symbolem nowej, odrodzonej Polski, w której każdy Polak mógł uczyć się w swoim własnym języku.

W ramach tej wyjątkowej okazji gratulacje napływały z wielu źródeł – szkół, towarzystw i instytucji. Listy gratulacyjne, które można zobaczyć na wystawie, są prawdziwymi dziełami sztuki, wykonanymi z niezwykłym kunsztem, doskonale oddającym rangę wydarzenia, jakim było otwarcie Politechniki.

Na co dzień listy przechowywane są w magazynach muzeum, w bezpiecznych warunkach tak by były pamiątką nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń.

Pisma te są tym cenniejsze, że nie są to oficjalne pisma państwowe, a listy pisane przez organizacje szkoły i stowarzyszenia z prawdziwej potrzeby serca. Wystawa jest jedną z niewielu szans na zobaczenie oryginałów dokumentów, które mają już ponad 100 lat. To wyjątkowa okazja, aby zbliżyć się do historii i poczuć atmosferę tamtych czasów.

Zapraszamy do odwiedzenia tej niezwykłej wystawy i zanurzenia się w historii Politechniki Warszawskiej oraz odrodzonej Polski!

Wystawę można oglądać w dniach 15-22 listopada 2024 r. w sali wystaw czasowych Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 22 w godzinach 9.00 -15.30. W dniu 22 listopada wystawa otwarta będzie do godziny 17.30.

Warto tu przytoczyć treść kilku listów gratulacyjnych:

Towarzystwo opieki nad zabytkami:

„W pamiętnym roku wojny powszechnej pustoszącej ziemię naszą, powstaje w Warszawie Politechnika Polska. Witając jej otwarcie z radością i wzruszeniem, Towarzystwo opieki nad zabytkami przeszłości przesyła na ręce waszej Magnificencji życzenia najszczersze pełnego chwały rozkwitu jej i wzrostu. Niechaj ta Politechnika Polska w mieście stołecznem Warszawie pracą swą nieustannie o dobru imieniu polskiego świadczy o pomnożenie jego zasług wytrwale zabiega

Gimnazjum im, Adama Mickiewicza:

Politechnika Polska w Warszawie powołane do życia w chwili, gdy byt kraju został poderwane a całe obszary jego leżą w ruinie – niechaj stanie się nieustannym Warsztatem pracy narodowej nad odbudowaniem i stworzeniem własnemi polskiemi siłami zniszczonej dziś tak bardzo Ojczyzny naszej.

Niech będzie tym ogniskiem wiedzy i pracy, skąd zdrowie myśli ekonomiczne będą promieniował na kraj cały i pobudzały społeczeństwo do ciągłej pracy nad pomyślnością Ojczyzny

Zarząd Warszawskiego Stowarzyszenie Lekarzy:

W chwili rozpoczęcia wykładów w języku ojczystym w Politechnice Warszawskiej Zarząd towarzyszenia lekarzy składa wyższej uczelni życzenia pomyślności i owocnej pracy na pożytek i chwałę Ojczyzny.

Do bardziej zaskakujących instytucji składających gratulacje należy  Warszawski Klub Wioślarek:

„Wobec radosnego faktu otwarcia Politechniki Warszawskiej, gdzie w mowie polskiej zarówno synowie jak i córki ziemi polskiej będą czerpać światło wiedzy  – Warszawski Klub Wioślarek składa na ręce jego Magnificencji gorące życzenia, aby ta wskrzeszona Uczelnia utrwaliła swoje istnienie i była zaczątkiem odradzającej się O j c z y z n y”