[singlepic id=529 w=260 h=220 float=left]

Najważniejsze wydarzenie w kalendarzu akademickim? Bez wątpienia inauguracja roku akademickiego. Zawsze bardzo uroczysta i podniosła. Pełna nadziei na najbliższe miesiące. Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1954 Rady Ministrów o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy [Dz. U. R. P. Nr 1; poz. 1] Rada Ministrów po zatwierdzeniu przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej 8 października 1945 r. utworzyła Akademię Lekarską w Gdańsku. Od tego czasu – z jednym zasadniczym wyjątkiem uroczystości inauguracyjne odbywają się 8 października [lub np. 7 w piątek, tak jak to będzie miało miejsce w tym roku]. Fotografie wykonane podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 1945/46, która ze względów organizacyjnych odbyła się w auli Starej Anatomii 2 lutego 1945 r. są dość dobrze znane. To właśnie wspomniane powyżej odstępstwo od daty 8 października.
 
W zbiorach Muzeum GUMed znajdują się fotografie dokumentujące uroczystości rozpoczęcia nowego roku w innych latach. Dziś przedstawiamy zdjęcia wykonane w 1962, 1979, 1989 i 2003 r. Ich autorami byli najprawdopodobniej fotografowie pracujący z AMG: m.in. Henryk Nowak, Dariusz Omernik, Zbigniew Wszeborowski. Pierwsza z nich odbyła się podobnie jak poprzednie w Starej Anatomii [dziś Atheneum Gedanense Novum, choć pierwsza nazwa wciąż doskonale funkcjonuje, szczególnie wśród pokoleń mających w tym budynku zajęcia, nawet po 1975 r., kiedy prosektorium znalazło się w nowym budynku IBM [dziś CBM]. W centralnej części zdjęcia widać fragment dekoracji wskazującej rok uroczystości. Inauguracja 1979 miała miejsce już w jednej z sal wykładowych IBM. Warto przyjrzeć się nie tylko postaciom uwiecznionym na zdjęciu, lecz również dostrzec jak wyglądało wtedy audytorium, które oglądane po latach wydaje się takie same a jednak zupełnie inne… Zdjęcie z 1998 roku, choć nie najstarsze, lecz gorszej jakości, zapewne ręka trzymająca aparat fotograficzny zadrżała ze wzruszenia. Na ścianie frontowej charakterystyczna dekoracja nawiązująca do obchodów 1000 lecia Gdańska. Najnowsze zdjęcie pochodzi z 2004 roku. Zatrzymano na nim uroczystą immatrykulację studentów pierwszego roku. Warto zwrócić uwagę na strój immatrykulowanych. To również całkiem nowy element oprawy tych uroczystości. Dekoracja nawiązująca do historii miasta taka jak poprzednio.
 
Już za miesiąc rozpoczniemy nowy rok akademicki. Z podobnymi, jak co roku nadziejami i obawami, o rok bliżej dyplomu, specjalizacji, tytułów naukowych i emerytury. Cykl ludzkiej aktywności z trwaniem i tradycją Uczelni w tle. Po latach pozostaną wspomnienia, i być może kilka fotografii podobnych do prezentowanych w tym odcinku Tajemnic z muzealnej półki.

 
[nggallery id=215]

Dodaj komentarz