Przy wejściu do Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich powstał tajemniczy pokój, w którym zwiedzający dowiedzą się jak Wilhelm Röntgen odkrył promieniowanie X.

Niezwykłą atrakcję z okazji jubileuszu 10-lecia muzeum sfinansowała opolska firma el12.

W Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich znajduje się ponad 1200 różnych eksponatów związanych z promieniowaniem X. Placówka za kilka dni, 8 listopada będzie obchodzić jubileusz 10-lecia. – Z tej okazji przygotowaliśmy małą uroczystość, ale także dla nas przygotowano wyjątkową niespodziankę. Otóż znana opolska firma el12, której właścicielem jest Bronisław Fryt postanowiła urządzić nam nieodpłatnie tajemniczy pokój rentgenowski, w którym główną rolę będzie odgrywało światło – informuje dr Grzegorz Jezierski, założyciel muzeum.

Przy wejściu do muzeum powstał tajemniczy pokój, który mieści dużo instalacji świetlnych i luster. Na miejscu zwiedzający dowiedzą się jak Wilhelm Röntgen odkrył promieniowanie X. – W przerwach między lustrami można zobaczyć kilka ciekawych radiogramów, czyli zdjęć rentgenowskich. W pokoju są także dwa stare, przedwojenne aparaty rentgenowskie używane w stomatologii i jeden współczesny – wylicza dr Grzegorz Jezierski.

Prace nad powstaniem pokoju trwały trzy tygodnie.

– To piękne muzeum, więc warto by było, żeby samo wejście do niego było też ciekawe, w nietypowym stylu. Stąd też postanowiliśmy wesprzeć muzeum świetlną instalacją i aranżacją, co wiąże się bezpośrednio z przedmiotem naszej działalności – mówi Bronisław Fryt, właściciel firmy el12.

– Zachęcam do odwiedzania naszej placówki, to wyjątkowe w skali światowej miejsce. Nigdzie indziej nie ma tylu unikatowych eksponatów związanych właśnie z promieniowaniem X – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Tajemniczy pokój jest już dostępny dla odwiedzających muzeum. Placówkę można zwiedzać po wcześniejszym kontakcie telefonicznym: 514638097 lub 774498640. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Artykuł Anny Kułynycz ze strony Wiadomości Uczelnianych Politechniki Opolskiej