Zapraszamy na wykład dr. Konrada Niemiry pt. „Ile wielbłądów wisiało w warszawskim mieszkaniu Norblina? Kilka uwag o rysowaniu w XVIII wieku”.

Wykład odbędzie się już w środę, 28 lutego 2024 roku, o godzinie 17:00 oraz na uniwersyteckim kanale YouTube.

 

Jedną z najważniejszych rewolucji, która dokonała się w artystycznej kulturze XVIII wieku, było radykalne przewartościowanie roli i rangi rysunku. Chociaż ludzie sztuki i kolekcjonerzy po papier sięgali już wcześniej, popularyzacja tego medium przypadła dopiero na czasy oświecenia, kiedy  duża grupa artystów wyspecjalizowała się w pracy na papierze. Nastąpił skokowy wzrost cen dzieł dawniej uchodzących za materiały warsztatowe oraz upowszechnienie się tzw. „rysunków kapitalnych” (w Polsce niekiedy nazywanych „wielbłądami”), tj. wielkoformatowych rysunków ujmowanych w ramy i eksponowanych tak, jakby były obrazami.

W trakcie wykładu prześledzimy papierową gałąź produkcji Jana Piotra Norblina, francuskiego artysty, który w 1774 roku osiadł w Polsce, pracując m.in. jako nauczyciel rysunku i dekorator słynnej Szkoły Rycerskiej, której gmach jest obecnie siedzibą rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Konrad Niemira zajmuje się historią kultury w Rzeczypospolitej i Francji w XVIII wieku. Autor książek Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku, Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie oraz rozumowanego katalogu obrazów J.P. Norblina. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Université Paul Valéry w Montpellier. Pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą edukacji domowej w Polsce XVIII wieku. Laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2023 roku.

WSTĘP WOLNY!

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW