Muzeum Historii Medycyny WUM serdecznie zaprasza na wykład on-line pt. “Wampiry w średniowiecznej Polsce”. Będzie to już piąta z serii dziesięciu prelekcji realizowanych

w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”.
Prelegentem będzie dr Łukasz Maurycy Stanaszek – antropolog, archeolog, badacz i popularyzator historii i kultury Urzecza.
Wykład odbędzie się w formie on-line 25 marca 2021 r. o godzinie 17:00 pod adresem: https://zoom.us/j/99497510877…
Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 250 – o uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem. Wykład zostanie nagrany i udostępniony na naszej nowej witrynie: www.teatranatomiczny.wum.edu.pl
Archeolodzy badający średniowieczne cmentarzyska szkieletowe, natrafiają niekiedy na zagadkowe pochówki odbiegające swym wyglądem od powszechnie obowiązującego rytuału. Nienaturalne pozy zmarłych, brak niektórych części ciała (np. głowy) czy też przebicie klatki piersiowej ostrym przedmiotem są niemymi świadectwami praktyk mających ochronić pozostałą przy życiu społeczność przed szkodliwą działalnością „wampirów”, czyli powrotem umarłych do świata żywych.
Interesujące nas pochówki „wampirów” datowane są na okres wczesnego średniowiecza (X-XIII w.), w którym to czasie zjawisko wampiryzmu przybiera najbardziej wyraziste formy. Możemy wtedy zaobserwować konfrontację i przenikanie się pogańskich praktyk antywampirycznych z nowo przyjętymi ideami chrześcijaństwa. Analizując zjawisko wampiryzmu, wyłania się nam obraz ówczesnego społeczeństwa polskiego, które jeszcze długo po chrystianizacji zachowywało swój pogański charakter. Zabiegi przeciwko „wampirom” stosowano bowiem aż do XX w.
Wykład organizowany w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI w.”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.