Muzeum Politechniki Warszawskiej wychodząc na przeciw oczekiwaniom odwiedzających uruchomiło na stronie internetowej wirtualny spacer,

który umożliwia zapoznanie się z ekspozycją dostępną w krużgankach Gmachu Głównego Uczelni. Tematyka zwiedzania związana jest z dziejami Politechniki, jej symbolami i dokonaniami naukowców.

Spacer rozpoczyna się na Placu Politechniki 1, na progu Gmachu Głównego. Przechodząc przez Dużą Aulę mamy okazję rozejrzeć się po jej zabytkowym wnętrzu, podziwiając arkadowe krużganki oraz witrażowy szklany dach projektu Stefana Szyllera wsparty na stalowej konstrukcji inż. Karola A. Jaenikego. Przechodząc dalej, po lewej stronie dziedzińca, dostrzegamy neon Muzeum Politechniki Warszawskiej, zachęcający do odwiedzenia sali ekspozycyjnej. Za szklanymi drzwiami opatrzonymi nazwą jednostki dowiadujemy się, że ekspozycja ulokowana jest w trzech przechodnich pomieszczeniach. I choć historia Muzeum Politechniki Warszawskiej sięga 1978 r., przestrzeń sali ekspozycyjnej została zagospodarowana dość niedawno tj. w 2015 r. z okazji 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Jubileusz, obchodzony z okazji wprowadzenia polskiego języka wykładowego oraz rozpoczęcia zajęć w Uczelni pod obecnie znaną nazwą, przyczynił się do jeszcze lepszego wyeksponowania zbiorów związanych z historią i tradycją Politechniki Warszawskiej. Nowa aranżacja umożliwiła pomieszczenie pamiątek zarówno z okresu Szkoły Przygotowawczej do studiów technicznych z lat 1826-1831, jak również otwarcia w 1898 r. Instytutu Politechnicznego im. cara Mikołaja II i budowy Gmachu Głównego. W sali ekspozycyjnej zobaczymy m.in. makietę przedstawiającą kampus centralny Uczelni, instrumenty i sylwetki profesorów związane np. z dziejami fizyki w Politechnice Warszawskiej, oryginalną rektorską togę i sztandar Uczelni z 1925 r. czy też uniform studenta Instytutu Politechnicznego. Do eksponatów cieszących się szczególnym zainteresowaniem zwiedzających zaliczamy niewątpliwie radiostację za pośrednictwem której we wrześniu 1939 r. emitowano odezwy Stefana Starzyńskiego do mieszkańców stolicy. Kolejnym eksponatem budzącym dużą ciekawość odwiedzających jest pierwszy studencki mikrokomputer, zbudowany pod koniec lat 70. ub. wieku.

Muzeum Politechniki Warszawskiej w swoich wnętrzach organizuje także wystawy czasowe związane m.in. z wydziałowymi jubileuszami i historią powszechną, wernisaże malarstwa oraz spotkania tematyczne będące uzupełnieniem prezentowanych wystaw. W przestrzeni sali ekspozycyjnej znajdujemy również miejsce na wyeksponowanie pasji naszych studentów i absolwentów. Aktualnie prezentowana jest tablica historyczna poświęconą szwedzkiej dynastii Wazów, która w 2023 roku obchodzi swoje 500-lecie. Tablica jest dziełem absolwenta Wydziału Architektury PW, prezesa Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego.

Muzeum Politechniki Warszawskiej zaprasza codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30 do oglądania stacjonarnej ekspozycji, oferującej pełnowymiarowe spojrzenie na dzieje naszej Uczelni.

Spacer wykonali studenci działający w Stowarzyszeniu Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „Geoida”.

WIRTULANY SPACER – MUZEUM POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ