Dnia 20 grudnia Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie z cyklu „Uniwersytet Warszawy”. Wykład pt. „Rektor Józef Brudziński – Uniwersytet od nowa” wygłosi Adam Tyszkiewicz. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Jednocześnie dla gości zostanie otwarta tego dnia do godz. 19.00 ekspozycja muzealna.

Serdecznie zapraszamy!

Od połowy listopada br. na Uniwersytecie Warszawskim prezentowana jest wystawa „Rektor Józef Brudziński i ruch niepodległościowy na Uniwersytecie Warszawskim”. Upamiętnia ona rektora tej uczelni w latach 1915-1917 Józefa Polikarpa Brudzińskiego, który miał nie tylko wielkie zasługi przy wskrzeszeniu polskojęzycznego Uniwersytetu w Warszawie w 1915 r., ale także przyczynił się do krzewienia ducha wolnościowego w czasie trwania I wojny światowej.
Lata kadencji rektora UW Józefa Brudzińskiego należały do przełomowych momentów w historii Polski w XX w. Po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan latem 1915 r. miasto zostało przejęte przez Niemców. Okupanci w celu pozyskania polskiego społeczeństwa do własnych celów politycznych pozwolili na otwarcie w Warszawie, jesienią tego samego roku, polskojęzycznych: Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Warszawskiej. Na zwierzchnika UW wybrano wybitnego lekarza Józefa Brudzińskiego – założyciela słynnych szpitali: Anny Marii w Łodzi oraz Karola i Marii w Warszawie.

Przywołując nazwisko Józefa Brudzińskiego należy również wspomnieć o jego znaczącej roli w rozwoju pediatrii nad Wisłą. Badacz ten ogłosił drukiem przeszło 50 prac naukowych oraz założył pierwsze w Polsce naukowe pismo poświęcone pediatrii – „Przegląd Pediatryczny”.

Niestety Józef Brudziński zmarł przedwcześnie (18 grudnia 1917 r.) w wieku 43 lat, nie doczekawszy upragnionej wolnej Ojczyzny. Napisano o nim wiele wspaniałych słów. Jedne z najpiękniejszych, podsumowujących jego dokonania na Uniwersytecie Warszawskim, wypowiedział ks. Antoni Szlagowski: „Dwulecie Jego rządów rektorskich było uwieńczeniem całego Jego żywota, imię rektora tak zrosło się z Jego osobą, że w pamięci Warszawy pozostanie po wsze czasy, jako rektor, pierwszy rektor odrodzonego Uniwersytetu, rektor niezrównany, wzór rektorów wszystkich!”.

Dodaj komentarz