Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego już od 7 grudnia zaprasza na nową wystawę czasową – Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Wystawa będzie się składała z dwóch części. Pierwsza, poświęcona historii Gabinetu, znajdzie się w holu Starego BUW-u. Druga, prezentująca zabytkowe okazy zwierząt, będzie pokazywana w Sali Jadalnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.
Gabinet Zoologiczny, formowany od 1818 roku, należał do najznamienitszych zbiorów naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Był jedną z licznych uczelnianych kolekcji (wspomnieć należałoby również m.in. Gabinety Mineralogiczny, Numizmatyczny, Rycin, Odlewów Gipsowych), budujących prestiż i znaczenie warszawskiego ośrodka wiedzy. Ich rozwój skomplikowały lub przerwały polityka zaborców i lata II wojny światowej. Choć kolekcja Gabinetu przetrwała do naszych czasów w okrojonej formie, nadal pozostaje jednym z najważniejszych osiągnięć rodzimej zoologii. Dla współczesnego badacza stanowi niezastąpione źródło informacji z dziedziny genetyki i anatomii, szczególnie że niektóre ze zgromadzonych okazów należą już do gatunków wymarłych.


Wnętrze Gabinetu w 1888 r.
Ideą wystawy jest zapoznanie widza z burzliwymi dziejami Gabinetu, znaczeniem jego zbiorów i z sylwetkami związanych z nim badaczy. Poprzez bezcenne eksponaty – uwzględniające obiekty z XVIII i XIX wieku – chcemy opowiedzieć o formowaniu się Gabinetu, wyprawach badawczych w celu rozwijania kolekcji (Algieria, Peru, Gujana) czy dawnych technikach preparatorskich, wpływających na wyjątkowość zasobu. Na wystawie znajdą się m.in. żubr z czasów Feliksa Pawła Jarockiego, kierującego Gabinetem w latach 1819-1862, bielik z najstarszej kolekcji Sylwiusza Münkwitza, pancernik – efekt podróży wybitnego badacza i eksploratora Jana Sztolcmana po Ameryce Południowej, przedstawiciele wymarłych gatunków ptaków amerykańskich – gołębia wędrownego i papugi karolińskiej czy wreszcie żuraw i kapibara uwiecznione na zdjęciach z akcji ratowniczej po wielkim pożarze Gabinetu w 1935 roku. Wystawę w Sali Jadalnej uzupełni wystawa planszowa w holu Starego BUW-u oraz wystawa internetowa stworzona przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN, partnera Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w realizacji całego projektu.

MECENASEM WYSTAWY JEST KGHM POLSKA MIEDŹ

Dodaj komentarz