Wystawa Korporacje Akademickie – spotkanie z Aleksandrem Rostockim

Pod koniec marca 2022 roku w Muzeum Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie z

Panem Aleksandrem Rostockim – Prezesem Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. Na wystawie towarzyszącej spotkaniu zaprezentowano fotografie, dokumenty, dekle (nakrycia głowy), bandy, publikacje itp.

Historia zrzeszeń studenckich sięga XII w. Pierwowzorem korporacji akademickich były tzw. nacje, czyli stowarzyszenia zrzeszające studentów z danego rejonu geograficznego. Funkcjonowały one przez kilkaset lat i stworzyły podwaliny życia studenckiego z jego bogatymi zwyczajami, m.in. na uniwersytecie w Bolonii i w Paryżu. Pierwsze polskie korporacje akademickie powstały w XIX w. na niemieckojęzycznych uniwersytetach i w szkołach wyższych w państwach zaborczych na terenie Prus, Rosji, później Austrii. Na polskich uczelniach korporacje pojawiły się po I Wojnie Światowej. W latach 1939-1989 działalność korporacji w Polsce była zabroniona. Po 1989 r. niektóre przedwojenne korporacje reaktywowały swoją działalność. Większość korporacji odwołuje się do takich wartości jak: patriotyzm, honor, przyjaźń, etyka chrześcijańska. Korporacje akademickie wychowały liczne grono pracowników naukowych i kadr dydaktycznych. Na Politechnice Warszawskiej trzech wychowanków polskich korporacji akademickich piastowało stanowiska rektorskie: Czesław Skotnicki (Arkonia), Józef Zawadzki (ZAG Wisła), Jan Zawidzki (Arkonia). Wśród profesorów i absolwentów wymienić należy m.in.: Henryka Czopowskiego (Welecja), Karola Jankowskiego (Arkonia), Bohdana Pniewskiego (Welecja), Jana Podoskiego (Arkonia), Włodzimierza Zycha (Sarmatia), Mieczysława Bekkera (Maritimia) i wielu innych.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich.
Wystawa prezentowana w sali ekspozycyjnej Muzeum PW  przy ul. Nowowiejskiej 22 będzie dostępna do 25 kwietnia 2022 r.
Zapraszamy również do obejrzenia relacji filmowej ze spotkania z Aleksandrem Rostockim – Prezesem Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. Rozmowę prowadzi Dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer.

Film „Korporacje akademickie”

https://youtu.be/RYPHXybJEy0