Muzeum SGGW serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Pierwsi wśród równych. Udział środowiska akademickiego SGGW w walkach o niepodległość w latach 1918-1921”, które odbędzie się dnia 16 października br. o godz. 14.00 (Muzeum SGGW, budynek Biblioteki Głównej SGGW, ul. Nowoursynowska 161, wejście C, I piętro).

Celem wystawy jest ukazanie licznego udziału społeczności akademickiej SGGW w wojnie polsko-bolszewickiej, obronie Lwowa i Powstaniach Śląskich. Sylwetki studentów, a zarazem uczestników walk, z których większość otrzymała za zasługi wojenne tak wysokie odznaczenia bojowe, jak Order Virtuti Militari i Krzyż Walecznych, zaprezentowane zostaną na planszach i fotogramach. Wystawę uzupełnią dokumenty, fotografie i pamiątki świadczące o wojennych losach tych osób.

Koncepcja wystawy została przygotowana w oparciu o opracowania historyczne autorstwa prof. dr. hab. Sławomira Podlaskiego z Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW.

W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości wydarzeniom organizowanym w Muzeum SGGW patronują dwa najstarsze wydziały Uczelni: Wydział Rolnictwa i Biologii oraz Wydział Leśny, utworzone w 1918 roku.

Wystawa jest realizowana w ramach Programu „Niepodległa”.

 

 

Dodaj komentarz