[singlepic id=721 w=320 h=280 float=left]

JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego Prof. dr hab. Marek Masnyk i Kustosz Wzgórza Uniwersyteckiego Prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja zapraszają na otwarcie wystawy „Polonijni artyści i społecznicy z USA Ryszard Druch i Grzegorz Gustaw wystawa rysunku, grafiki, malarstwa, rzeźby” Otwarcie wystawy odbędzie się 29 listopada 2017 r. o godz. 13.00 w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego Collegium Maius, Pl. Kopernika 11, pok.18
 
Program:
 
Przywitanie gości – dr Wanda Matwiejczuk
Słowo wprowadzające i otwarcie wystawy JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego
prof. dr hab. Marek Masnyk
Wystąpienie pana Ryszarda Drucha
Wystąpienie pana Grzegorza Gustawa
Zwiedzanie wystawy
 
 
Ryszard Druch (ur. w 1952 roku w Chełmnie) – Opolanin od 1961 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (historia, 1976). W latach 1977 – 1991 opolski nauczyciel i instruktor harcerski.W 1978 roku zadebiutował jako rysownik na łamach czasopisma „Opole” i „Motywy”. W roku 1988 został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Ma w dorobku ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw karykatury, ilustracji i malarstwa w Polsce, na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych gdzie mieszka i tworzy od roku 1991.
Od roku 2001 zajmuje się promocją polskiej kultury i sztuki w Stanach Zjednoczonych organizując „Salony Artystyczne”, które od roku 2003 odbywają się najczęściej w Druch Studio Gallery w Trenton (New Jersey), a niektóre w Opolu i na Opolszczyźnie.
 
Grzegorz Gustaw (ur. w 1974 r. w Lublinie) – absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (specjalizacja – rzeźba monumentalna, 1997 r). W 2001 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a od 2005 roku mieszka i tworzy w Filadelfii. Od początku swojej kariery artystycznej pasjonował się rzeźbą figuratywną. Z racji swojej pasji do sportu i uprawiania kulturystyki z chęcią podejmował w rzeźbie temat sportowców. W 1998 r. wziął udział w wystawie podyplomowej w Lublinie, a w roku następnym w wystawie rzeźb sportowców w Essen (Niemcy). Projektował i wykonywał wiele razy statuetki sportowców stanowiące nagrody w zawodach kulturystycznych w Polsce, Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych. Autor tablicy – płaskorzeźby z wizerunkiem Cypriana Kamila Norwida przekazanej Uniwersytetowi Opolskiemu w październiku 2016.

Dodaj komentarz