[singlepic id=551 w=320 h=260 float=left]

Od 17 października 2016 Muzeum Politechniki Krakowskiej prezentuje nową wystawę czasową „Rysunki i wizerunki Tadeusza Kościuszki”. Wystawa upamiętnia 40. rocznicę nadania uczelni imienia Tadeusza Kościuszki oraz 199. rocznicę śmierci Naczelnika. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło uroczyste odsłonięcie popiersia patrona PK dłuta prof. Stefana Dousy. Kościuszko, znany przede wszystkim jako wybitny żołnierz i inżynier fortyfikator, był również utalentowanym rysownikiem. Jesienią 1769 r. wyjechał do Paryża jako stypendysta królewski i rozpoczął naukę w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby.
 
W Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się mniej powszechnie znany i prezentowany zbiór rysunków z kolekcji Muzeum Fundacji XX Czartoryskich, wykonanych przez Kościuszkę w trakcie pobytu w Paryżu. Ich 18 reprodukcji znalazło się na wystawie w Muzeum PK. To m.in. rysunek Chrystusa na krzyżu, akt kobiecy i akty męskie, widoki starożytnych ruin oraz plan topograficzny założenia Czartorysk.
 
Druga część ekspozycji w Muzeum PK przedstawia patrona PK w trzech odsłonach: na kartach pocztowych, na banknotach i monetach polskich oraz na znaczkach Poczty Polskiej. Zbiór wybranych kartek pocztowych o patriotycznym charakterze z lat 1901– 2016 ukazuje różnorodność przedstawień wizerunku Tadeusza Kościuszki na przestrzeni ponad stu lat. Z kolei banknoty, bilety skarbowe, monety (obiegowe i kolekcjonerskie), które znalazły się w prezentacji Muzeum PK, wyemitowane zostały w latach 1919–1994. Wizerunek Tadeusza Kościuszki pojawiał się też na kolejno emitowanych znaczkach od początku istnienia Poczty Polskiej w 1921 r. aż do współczesności. Część eksponatów (głównie pocztówki i monety) użyczyła Muzeum PK Fundacja Imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
 
Wydarzenie jest częścią trwającego na Politechnice Krakowskiej Roku Tadeusza Kościuszki. W jego ramach odbyły się już wystawa plenerowa, plener rysunkowy, Bieg Kościuszkowski, rajd rowerowy i rajd starych samochodów z Krakowa do Racławic (w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016). W marcu 2017 r. odbędzie się konferencja naukowa poświęcona tematyce kościuszkowskiej.

Dodaj komentarz