[singlepic id=591 w=320 h=260 float=left]

Dyrekcja Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dyrekcja Muzeum Narodowego w Kielcach zapraszają od 1 lutego na wystawę „W kręgu “Quo Vadis”, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich 32. Wystawa będzie otwarta do 10 lutego 2017 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00.
 
Wystawa i towarzysząca jej publikacja, o tym samym tytule, pomyślane są jako rodzaj uroczystego zamknięcia obchodów Roku Sienkiewiczowskiego. W przeciwieństwie do trwającej od 20 grudnia ubiegłego roku wystawy planszowej, znajdującej się w Starej Bibliotece Uniwersyteckiej, na obecną ekspozycję, ulokowaną w siedzibie Muzeum UW, składają się oryginalne dzieła sztuki. Pochodzą z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Seminarium Duchownego w Warszawie i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa znajduje się w tych samych wnętrzach Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, w których zorganizowana została pamiętna ekspozycja poświęcona Sienkiewiczowi w 1937 roku.
 
Najcenniejszymi eksponatami są 22 obrazy inspirowane Quo vadis, autorstwa Piotra Stachiewicza, ulubionego malarza Sienkiewicza. Te wyjątkowej klasy dzieła, na stałe eksponowane w Oblęgorku, są po raz pierwszy pokazywane w Warszawie. Ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku pochodzą również obiekty odlane w brązie. Pierwszy to kopia słynnej rzeźby antycznej – znanej jako Ukaranie Dirke – i druga, autorstwa Marcina Rożka ukazuje Dirkę chrześcijańską, będącą wizualizacją najbardziej dramatycznej sceny opisanej w Quo vadis.
 
Na wystawę składają się ponadto: obraz Henryka Siemiradzkiego Pierwsze ofiary Koloseum i dwa portrety pastelowe Sienkiewicza – obydwa autorstwa Kazimierza Mordasewicza; jeden z nich jest najnowszym nabytkiem uniwersyteckiego Muzeum. Wspomniany obraz z kręgu Quo vadis (Koloseum powstało już po czasach Nerona) przypomina o związkach Sienkiewicza z Siemiradzkim, ale jest też wybitnym dziełem sztuki, które w piękny sposób pokazuje dzieło ewangelizacji Rzymu przez jednego następców św. Piotra na tle Koloseum i ustawionego obok niego kolosalną rzeźbę Nerona. Obraz ten nie był nigdy pokazywany szerszej publiczności i jest jedną z największych atrakcji wystawy.

 
Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz