Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego
ul. Wiejska 45C
15-351 Białystok
tel. 85 746 91 36
centrumhistorii@pb.edu.pl

wstęp bezpłatny
czwartek-piątek: 9:00-14:00
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, wizyty tylko po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub e-mail.

dyrektor: dr inż. arch. Maciej Kłopotowski
pracownicy: mgr Beata Fiedorowicz, mgr Agnieszka Halicka, mgr Kamila Koroniecka, mgr inż. arch. Elżbieta Kudłowska, mgr Agnieszka Kamińska

Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego
Ekspozycja znajduje się w byłej Sali Senatu, w budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, na parterze. Patronem Centrum Historii jest inż. Mirosław Bujanowski (1950–2017), długoletni pracownik techniczny Wydziału Elektrycznego PB, pasjonat historii oraz inicjator utworzenia w Politechnice Białostockiej miejsca, w którym można by było prezentować dzieje uczelni oraz rozwój techniki.  Kolekcja zgromadzona przez inż. Mirosława Bujanowskiego stała się zaczątkiem wystawy głównej pod hasłem „Historia, wiedza, potencjał”.

Przestrzeń Centrum Historii została podzielona na 10 stref, w których znaleźć można informację o tym, kim jest rektor, zobaczyć aktualne i wcześniejsze sztandary uczelni (strefa „Sala Senatu”), zapoznać się z jej początkami („Geneza”), a także kierunkami kształcenia („Inżynier”). Etapy powstawania miasteczka akademickiego przy ulicy Zwierzynieckiej obrazuje część „Kampus”. Dokumentację studencką z poszczególnych okresów obejrzeć można w części „Ludzie politechniki”. Różnego typu rzutniki i projektory wykorzystywane w pracy dydaktycznej poznamy w strefie „Kapsuła czasu”. Obiekty badań, a także uczelniane wydawnictwa naukowe i prezentacja o współpracy międzynarodowej to elementy składające się na część „Politechnika dziś”. Fragmenty nagrania koncertu i zdjęcia barwnej parady, która z centrum Białegostoku zmierza na kampus PB, obejrzymy w strefie „Juwenalia”. Natomiast w części „Studenci” zobaczymy fotografie dokumentujące działalność kół naukowych oraz filmy z zawodów analogów łazików marsjańskich. Swoje miejsce znalazł tu także jeden z nich – Hyperion 2 – prezentowany na czerwonej skale przywodzącej na myśl krajobraz Marsa. Swoją strefę mają również „Absolwenci”. W niej zapoznamy się z działalnością tych, którzy ukończyli studia w Politechnice Białostockiej. Zobaczymy tu ewolucję stworzonego w ramach międzynarodowego konkursu studenckiego robota edukacyjnego, przy pomocy którego obecnie dzieci uczą się programowania. Tu też sprawdzimy, do czego Politechnika Białostocka chce dążyć i w jakich kierunkach będzie się rozwijać.

Centrum organizuje wystawy czasowe. Dotychczas dostępne były wystawy:

  • „Faktury Politechniki” – zdjęcia elementów elewacji i ścian wewnętrznych, posadzek i okładzin w gmachach PB;
  • „Uczelnia w dobie pandemii” – dokumentacja fotograficzna funkcjonowania Uczelni w okresie pandemii COVID-19;
  • „Marzy mi się uczelnia XXI wieku” – wystawa poświęcona rektorowi prof. Tadeuszowi Bełdowskiemu (w latach 1971-1981). To za Jego kadencji Wyższa Szkoła Inżynierska przekształciła się w Politechnikę Białostocką (1974 r.), zostały uruchomione Instytut Architektury i kierunek inżynieria środowiska. Rozpoczęła się także budowa miasteczka akademickiego u zbiegu ulic Zwierzynieckiej, Świerkowej i Wiejskiej.
  • „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka” – rysunki, szkice, modele, fotografie z pracowni rzeźbiarza wieloletniego pracownika PB czy narzędzia, którymi się posługiwał.
  • „Inspirowane puszczą” – wystawa plenerowa 25 drewnianych rzeźb, które powstawały podczas corocznych plenerów w Hajnówce.
  • „Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu” – wystawa fotografii Joanny Sidorowicz dokumentującej architekturę, ludzi i krajobraz naszego regionu.
  • „Potrzeba nam inżynierów” – wystawa na której, prezentujemy pierwsze 25 lat funkcjonowania naszej Uczelni.