Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
ul. Jana Kilińskiego 1
15-089 Białystok
tel. 85 748 54 67, 748 54 05
muzeum@umb.edu.pl

www.umb.edu.pl/muzeum

wstęp płatny (aktualne ceny biletów na stronie internetowej)
wtorek – piątek: 10.00–17.00
sobota – niedziela: 9.00–17.00
Muzeum zastrzega sobie prawo do zmiany godzin zwiedzania z przewodnikiem dla osób indywidualnych. Zwiedzanie grupowe – wyłącznie po dokonaniu rezerwacji.

kierownik: dr n. med. Magdalena Muskała
pracownicy: mgr Katarzyna Szarejko, mgr Łukasz Baranowski, mgr Dominik Klucznik, Piotr Wieczeński, Arkadiusz Gołębiewski, Szymon Zadroga

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (dalej: Muzeum UMB) zostało powołane w maju 2011 roku (Zarządzenie Rektora UMB nr 22/11 z dnia 31.05.2011). Od początku zlokalizowane jest w Pałacu Branickich – głównej siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Rezydencja Branickich, zwana Polskim Wersalem, zaliczana jest do najpiękniejszych barokowych realizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Muzeum zajmuje prawie 1000 m2 powierzchni. Dysponuje salami wystawowymi w prawym skrzydle pałacu, XVII-wiecznymi piwnicami w korpusie głównym oraz reprezentacyjnymi apartamentami na I piętrze. Muzeum dokumentuje medyczne tradycje Pałacu, począwszy od nowożytnego Instytutu Akuszerii, poprzez XIX-wieczny szpitalik Instytutu Panien Szlacheckich, niemiecki szpital polowy z okresu I wojny światowej, po powołaną w 1950 roku Akademię Lekarską. Tematyka wystawiennicza obejmuje zarówno dzieje medycyny i farmacji, jak i historię Pałacu Branickich oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W apartamentach, w których dawniej mieszkali medycy Branickich, prezentowane są kolekcje chirurgiczne, stomatologiczne, anatomiczne, rentgenowskie, okulistyczne oraz farmaceutyczne. Historię Polskiego Wersalu można poznać w korpusie głównym Pałacu, zwiedzając multimedialną wystawę „Spacer w przeszłość” oraz dawne apartamenty królewskie, salę balową czy kaplicę.

Muzeum UMB jest swoistym skarbcem dziedzictwa kulturowego i naukowego. Pełni rolę bazy naukowo-dydaktycznej z zakresu historii medycyny i farmacji dla studentów, absolwentów uczelni, jak również indywidualnych badaczy. Jest też jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów placówek muzealnych w województwie podlaskim.

dr Magdalena Muskała

Dodaj komentarz